Gıda Hattı

Süt sanayinde çarklar yavaşladı!

13 Mart 2019, 10:17
Paylaş
Süt sanayinde çarklar yavaşladı!

Ekonomideki olumsuzluklara paralel olarak tüketim tarafında talepte yaşanan düşüşler, süt ve süt ürünleri üretimini de olumsuz etkiliyor. Süt sanayi işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Ocak 2019 verilerini açıkladı.

sut-sanayi-uretim-gidahatti

Süt işletmelerince toplanan süt miktarı azaldı

Ticari süt işletmelerince Ocak ayında 808 bin 222 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 azaldı. 2017 yılı Ocak ayında toplanan inek sütü miktarı 850 bin 91 ton olmuştu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki aya göre %0,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı ise Ocak’ta bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 azaldı.

Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,5, protein oranı ise ortalama %3,3 olarak tespit edildi.

Toplanan inek sütü, Ocak 2019

Süt ve süt ürünleri üretimi

Toplanan inek sütü miktarındaki azalış, süt ve süt ürünleri üretimi rakamlarında da düşüşü beraberinde getirdi.

Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 146 bin 63 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %18 azalış gösterdi.

sut-urunleri-gidahatti

İnek peyniri üretimi 59 bin 175 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %1,4 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 615 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %0,4 azaldı.

Yoğurt üretimi 90 bin 368 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 azaldı. Ayran üretimi ise 50 bin 32 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,5 azalış gösterdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.