Gıda Hattı

Süt fiyatında indirim çağrısı

14 Temmuz 2015, 16:25
Paylaş
Süt fiyatında indirim çağrısı

Örgütü FAO tarafından dünyaya örnek model olarak sunulan Tire Süt Kooperatifi’nin Başkanı Mahmut Eskiyörük’ten kriz uyarısı geldi. Süt taban fiyatının 5 kuruş düşürülmesini isteyen Eskiyörük, “5 kuruş düşüş bizi üzer ama böyle giderse Ekim’de 20 kuruş düşme olacak. İşte o bizi yıkar” dedi.

Piyasada fazla süt olması nedeniyle sanayici süt fiyatının düşürülmesini, üretici ise artan yem fiyatları ve süt talebindeki azalma nedeniyle 1 lira 15 kuruş olan taban fiyatın artırılmasını istiyor. Süt fiyatından sıkıntılı olan üreticinin, et fiyatlarının yüksekliğinden dolayı sağmal hayvanını kesime gönderdiği belirtilirken, Tire Süt Başkanı Mahmut Eskiyörük, süt fiyatının düşürülmesini istedi. Eskiyörük, bunun gerekçelerini şöyle anlattı:

“Ulusal Süt Konseyi süt fiyatını 1 lira 15 kuruş olarak belirledi. İhracatçı sütü bu fiyattan alıyor, ancak serbest piyasada tüccar sütü 1 liradan alıyor. Konseyden taban fiyatı 1 lira 10 kuruşa çekmesini istiyoruz ki, sanayici de o fiyattan alsın. Bugün yapılacak 5 kuruş düşüş bizi üzer ama böyle giderse Ekim ayında 20 kuruş düşme olacak. İşte o bizi yıkar. Fiyat düşüşü ile eldeki stoklar eritilmeli, süte talep oluşturulmalı, ihracat teşvik edilmeli.

Türkiye’deki süt fiyatı dünyanın çok üzerinde. Destek primi, sütünü örgütleyerek pazarlayanlara verilip, hem kayıt dışılık önlenmeli hem de gıda güvenliği sağlanmalı. Eğer süt fiyatı düşmezse 2009’da yaşadığımız kriz yaşanacaktır. O krizin bedelini 3 milyar dolarla ödedik. Şu an sütün en kıymetli olduğu Temmuz ayındayız. Ancak ilk kez süte talep yok. Böyle giderse Ekim ayında süt veren inekler yine kesilmek zorunda kalacak. Türkiye hayvancılıkta dışa bağımlı hale gelecek. Birileri fiyatları yükseltip, Kurban Bayramı öncesi ithalatla cebini doldurmak istiyor. Bunun bedelini yine üretici ödüyor.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.