Gıda Hattı

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Rize'de gerçekleşti.  Sokaklar süslü kadınlarla şenlendi

20 Eylül 2021, 09:15
Paylaş
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Rize'de gerçekleşti.  Sokaklar süslü kadınlarla şenlendi
İlki 2013 yılında İzmir’de gerçekleşen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliği, bu yıl ülkemiz başta olmak üzere yaklaşık 150 şehirde gerçekleştiriliyor. Bu yıl gözler Rize’ye çevrildi.

Rize’de de gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizasyonunda çocuklar da yer aldı. Pedalların dönüp şarkıların çaldığı etkinlik Rize sahilinde gerçekleşti.

150 Şehirde yapılıyor

Rize’de harika bir katılım olduğunu dile getiren Süslü Kadınlar Gönüllü Rize Koordinatörü Bahar Tümkaya Dalmanoğlu, “Organizasyonun amacı toplumda bisiklet kullanan kadınların az olmadığını göstermek ve bunu eğlenceli bir şekilde yapmak. 9 yıldır bu organizasyon yapılıyor ve ilk kez 2013 yılında İzmir’de başladı.

Gönüllü kadınların katılımıyla yapılıyor

Bu yıl Türkiye’de ve dünyada 150 şehirde yapılıyor. Bu organizasyon tamamen gönüllü kadınlar tarafından organize ediliyor. Herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı değiliz. Rize’de ilk kez düzenledik. Merak ediyorduk nasıl katılım olacak diye. İlk kez başlayan şehirlerde 5-6 kişiyle yapılan organizasyonlar da oldu. Bence Rize’de harika bir katılım oldu. Rize halkına çok teşekkür ediyorum. Beklediğim sayının üzerinde bir organizasyon oldu. Ücretsiz bir organizasyon olduğu için tamamen gönüllü kadınlarımız tarafından organize ediliyor. Bunun için yorucu bir süreç olabiliyor. Fakat organizasyonlarımız güzel sonuçlanıyor. Umarım Rize’de devamı gelir. Bu tür projelerde kişilerin ve kurumların desteği çok önemli. Tek başına organize edildiğinde zor olabiliyor” dedi.

Bu tür organizasyonların devamını beklediklerini belirten Süslü Kadınlar gönüllüsü Havva Altıkulaç, “Çok güzel ve keyifliydi. Katılımın daha fazla olmasını isterdik. İlki yapıldı, devamını bekleriz. Motorlu taşıtlar yerine bisikletlerin kullanılması hava kirliliğine ve trafik düzeyine olumlu yönde etki eder diye düşünüyorum. Bunun için buradayız” diye konuştu.

Bisiklet yollarının artırılması gerektiğini söyleyen katılımcı Hanife Karamanoğlu, “İyidere’den Rize merkeze geldik. Bisikletlerimizi arabaya koyduk, burada indirdik. Çok güzel bir etkinlik. Bisiklet yollarının ilçelerimize de yapılmasını istiyorum. Kadınların böyle etkinliklere katılmasını ve öncülük yapmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.