Gıda Hattı

Suriyelilere yönelik tarımsal eğitim projesi başladı

17 Ağustos 2017, 20:37
Paylaş
Suriyelilere yönelik tarımsal eğitim projesi başladı

Suriyeli sığınmacıların tarımsal faaliyetlerde istihdam edilmesine yönelik olarak beş ilde yürütülecek Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi ile 900 kişinin sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşmaları sağlanacak.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle yürütülecek ve 1.7 milyon dolarlık Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi tanıtım toplantısı, GAP Tarımsal Araştırma Merkezi'nde gerçekleşti.

fao-proje-acilis-toplantisi-gidahattiSuriyelilere ve ev sahibi topluluklar için tarımsal mesleki eğitim projesinde çeşitli tematik alanlarda 900 kişiye mesleki eğitim becerisi kazandırılarak sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşmalarının sağlanacağı projenin tanıtım toplantısına; BM Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Yuriko Shoji, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Ekip Lideri Muaamar Alwan, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı Volkan Güngören, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner ve Suriyeli katılımcılar katıldı.

tarik-acikgoz-gidahatti
Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz

“Suriyeli sığınmacılara kucak açtık”

Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Şanlıurfa olarak Suriyeli sığınmacılara kucak açtıklarını belirterek, “Omuzlarımızda çok büyük bir emanet var. Bu memleketin havasını teneffüs eden kamu görevlisinden öğrencisine, işçisinden esnafına ve çiftçisine kadar küçük büyük herkes, bu büyük emanetin idraki ve bilincindedir. Bugün en önemli ihtiyaç birbirimize sarılmamızdır. Şanlıurfa bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yapmış ve yanı başındaki kardeşlerine elini uzatmış, onların yaralarını sarmaya çalışmıştır” dedi.

yuriko-shoji-gidahatti
BM Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji

Türkiye en fazla sığınmacıyı barındıran ülke

BM Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Yuriko Shoji ise Türkiye'nin, 3 milyon Suriyeli sığınmacıyla dünyada en çok Suriyeliyi barındıran ülke konumunda olduğuna vurgu yaptı. Shoji, şunları söyledi:

"Suriyeli mültecilerin büyük bir bölümü dışarıdan yardım alarak hayatlarını sürdürmekte ve çok düşük ücretli sektörlerde iş bulabilmektedir. Uluslararası insani yardım kuruluşları tarafından yapılan nakdi yardımlar var. Bunların hayatlarını sürdürebilmeleri için, yaşam kalitesini arttıracak, geçim kaynaklarını geliştirecek projeler önem taşımaktadır.

Suriyeliler'in önemli bir bölümü Türkiye’nin güneyinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu bölge için tarım en önemli ekonomik faaliyet konumunda olup, hem istihdam açısından hem de yerel ekonomik katkısı açısından büyük avantaj taşımaktadır. Bu proje buradaki Suriyeli sığınmacılara ve Türk vatandaşlarımız için ekonomik imkanlarının geliştirilmesi ile istihdama büyük katkı sağlayacaktır.”

Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi

Türkiye’deki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklara çeşitli tematik alanlarda tarımsal mesleki beceri kazandırılacak olan projenin amacı, Adana, Mersin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Isparta’da verilecek eğitimlerle 900 kişinin sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşmasını sağlamak.

Finansmanı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından sağlanan 1.7 milyon dolarlık projede, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı birincil yürütücü partner, FAO ise uygulayıcı kuruluş olarak yer alıyor.

FAO Program Yetkilisi Sheikh Ahaduzzaman, “Türkiye’deki Suriye mülteci krizinin süresi ve boyutu açıkça gösteriyor ki Suriyeli mültecilerin ve onları ağırlayan ev sahibi toplulukların gıda güvenliğini ve geçim kaynaklarını iyileştirmek için sürdürülebilir bir yaklaşıma ihtiyaç var. FAO’nun bu mesleki eğitim girişimi; kalifiye işgücünü kullanmak için büyük bir potansiyele sahip olan tarımsal iş piyasasındaki istihdam fırsatlarını kolaylaştıracak.” diye konuştu.

suriyeli-siginmaci-kamp-gidahatti

Fotoğraf: ©UNHCR/Ivor Prickett

İnsani yardımlarla geçiniyorlar

Türkiye’nin Suriye sınırına komşu Güneydoğu Anadolu bölgesinde yoğunlaşan Suriyeli mülteciler, oldukça kısıtlı geçim kaynağı sahip ve çoğunlukla insani yardımlarla geçiniyor, vasıfsız işçi olarak çalışıyor ya da geçimlerini sağlamak için zorlu mücadele yolları buluyor. Çok sayıda genç insan sınırlı iş becerileriyle düşük verimlilikte, düzensiz veya mevsimlik tarım işlerinde çalışıyor.

Mesleki eğitim yoluyla projeden üç grubun yararlanması bekleniyor: tarımsal üreticiler, Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklar. Proje, Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklara istihdam yaratarak, hane halkı gelirlerini artırmayı, verimliliği ve tarımsal ürünlerin kalitesini yükseltmeyi, böylece bu topluluklar arasında sosyal uyumu geliştirmeyi amaçlıyor.

Ahaduzzaman, “Tarım sektörü çeşitli nedenlerle Suriyeli mültecilerin iş gücünü kullanmak için bir başlangıç noktası. Bunun ilk ve en önde gelen sebebi, projenin gerçekleşeceği illerde tarım, yerel ekonomiye katkıda bulunmak için önemli bir role sahip. Özellikle de büyüyen ve ciddi bir yatırım çeken hayvancılık ve süt ürünleri sektörlerine kalifiye iş gücü gerekiyor. Özellikle projenin yürütüldüğü illerde buna ihtiyaç var.” dedi.

fao-suriye-coban-gidahattiTarım alanında deneyimleri var

Türkiye’nin Güneydoğu’su ve Suriye’yle komşu olan tarım alanlarının birbirine benzer olması nedeniyle, birçok mültecinin tarımsal işletmelerde ve tarım alanlarında çalışma deneyimi var.

Proje, daha önce tarım sektöründe çalışmayanlara ise sektör tarafından ihtiyaç duyulan beceriler kazanma fırsatı sağlayacak ve istihdam için tecrübe kazandıracak.

Kısa süre önce başlayan ve Ekim ayına kadar sürecek mesleki eğitimler; hayvancılık bakımı ve sürü güdümü; elma, üzüm, zeytin, antepfıstığı ve pamuk ekimi ve hasadı; biber, turunçgiller, nar hasadı ve hasat sonrası işleme; sera sebze yetiştiriciliği; sulama yönetimi, çiftlik yönetimi ve gıda hijyeni konularına yoğunlaşacak.

Projenin farklı alanlarda altı ana uygulayıcı ortağı ise Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İşletmecileri Derneği (AYMED), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Şanlıurfa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.