Gıda Hattı

Suriyeli mültecilere yüzde 10 kota

12 Ocak 2016, 10:44
Paylaş
Suriyeli mültecilere yüzde 10 kota

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı  açıklamada, Suriyeli mültecilerin Türkiye’de çalışmasının önünü açacak olan izin meselesini kabineye sunduklarını bildirdi. Kurtulmuş ayrıca Suriyeli mültecilerin çalıştıkları işyerindeki toplam çalışan sayısının %10’u geçmeyeceklerinin altını çizdi.

multeci-gidahattiBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında açıklamalarda bulundu.

Toplantıda reform paketlerinin gündeme alındığını ve yasal düzenlemelere son şeklinin verilmesine yönelik müzakerelerin yapıldığını ifade eden Kurtulmuş, gelecek günlerde bunlarla ilgili Bakanlar Kurulu kararının Meclis'e gönderileceğini kaydetti.

Suriyelilere çalışma izin verilmesi konusunun Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını belirten Kurtulmuş, 2011 yılından bu yana Türkiye’ye 2 milyon 411 bin Suriyeli’nin sığınmacı olarak geldiğini, 2014 yılında bunlara geçici koruma alanında yasal düzenlemelerin yapıldığını hatırlattı.

Kurtulmuş, daha önce Suriyeli sığınmacılardan 7 bin 351′ine çalışma izni verildiğini belirterek, “Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu son derece önemli ve detaylı bir çalışma Bakanlar Kurulu’nun bilgisine sunuldu. Bununla ilgili düzenlemede Bakanlar Kurulu yönetmeliği olarak önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır.”dedi.

TÜRK VATANDAŞLARININ İSTİHDAMINI ETKİLEMEYECEKcalısmahayati-gidahatti

Konunun istismar edilmemesi gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar konusunda müşfik bir ev sahibi, dost, kardeş komşu görevini yerine getirdiğini kaydetti.

Suriyeliler konusunda çok farklı şikayetlerin olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Suriyelilere verilen bu çalışma izni Türk vatandaşlarını istihdamlarını kısıtlayacak bir alan değildir. Bunun için çok iyi hazırlanmış bir yönetmelik taslak var.Geçici koruma sağlanan yabancılar, geçici kimlik düzenleme tarihinden 6 ay sonra çalışma izni için başvuru yapabilecekler. Suriyeli sığınmacılar Türkiye’nin her hangi bir yerinde çalışma iznine değil, İçişleri Bakanlığı tarafından kendilerine kimlik belgesi verilen, ikamet ettikleri illerde çalışma hakkına sahip olabilecekler. Çalıştıkları işyerindeki çalışanların yüzde 10′nunu geçemeyecekler. Açık bulunan işyerlerinde bu kapanmadığı takdirde bu oran artırılabilecek. Geçici tarım işçisi olarak çalışacak olan için bu kota dışında valiliklerin izni aranacak. Valilik isterse illerin ihtiyaçlarını tarım işçileri esnetebileceklerdir. Burada bulunan Suriyeli sağlık personeli, eğitim alanında Suriyeli eğitimciler için Çalışma Bakanlığı ve valiliklerin izinleri dışında, Sağlık Bakanlığı, Milli Bakanlığı ve YÖK’ün olurları çerçevesinde bu konu gündeme gelecektir.” Şeklinde konuştu.

Numan Kurtulmuş, bu düzenlemeni nitelikli Suriyelilerin iş bulmasını kolaylaştıracağına ve 2 milyon 400 bin Suriyelilerin yeni Suriye kuruluncaya kadar Türkiye’de kalacaklarına dikkat çekti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.