Gıda Hattı

Suriyeli mülteciler için FAO projesine pandemi uzatması!

10 Haziran 2020, 15:29
Paylaş
Suriyeli mülteciler için FAO projesine pandemi uzatması!

AB tarafından fonlanan Sosyoekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi Projesi’nin ilk yönetim toplantısı yapıldı. Toplantıda, koronavirüs pandemisi nedeniyle projenin uygulama süresinin 9 ay uzatılması kararlaştırıldı.BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO Türkiye, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına rağmen çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin yaşam koşullarını yükseltmeyi hedefleyen projenin ilk yönetim toplantısı dijital ortamda gerçekleştirildi.

FAO’dan yeni proje için kararlılık adımı

Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin (GKAS) ekonomik yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve sosyo-ekonomik enetgrasyonunun hedeflendiği projenin ilk yönetim kurulu toplantısının moderatörlüğünü Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Halil Afşarata ile Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Müdürlüğü Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan yaptı.

Toplantıya FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölgeler Koordinatörü Viorel Gutu, AB Delegasyonu Bölüm Başkanı Libor Chad, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl’ın yanı sıra çok sayıda resmi temsilci de katıldı.

Türkiye, en fazla mülteci ağırlayan ülke!

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Halil Afşarata, dünyada son yıllardaki gelişmeler nedeniyle 70 milyon insanın yerlerinden edildiğini bunların 25 milyonunun da mülteci konumunda olduğuna dikkat çekti. Toplamda 5 milyona yakın mülteciyi ağırlayan Türkiye’nin dünyada en fazla mülteci ağırlayan ülke olduğunun altını çizen Afşarata, mültecilerin insanların eğitim ve mesleki olarak standartlarının düşük olduğunu anlattı.

Tarım sektöründeki istihdam projelerine bu yüzden büyük değer verildiğini kaydeden Afşarata, “Gelişmekte olan ülkelerin büyüme oranları 2. Dünya Savaşı’nın ardından ilk kez gelişmiş ülkelerin altına düşecek. Bu nedenle istihdam üretme noktasında daha aktif olmalıyız bürokrasiye takılmadan bu süreci hızlıca sürdürmeliyiz” diye konuştu.

“Proje, Türkiye’nin omuzlarındaki yükü alacak”

Toplantıda konuşan FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da, 4 milyonu aşkın göçmeni ağırlayan Türkiye’nin küresel ölçekte de büyük takdir topladığını hatırlattı.

Projeyle Türkiye’nin misafir ettiği Suriyelilere ekonomik olarak katkı sağlanması ve sektörün güçlendirilmesinin hedeflendiğinin altını çizen Gutu, “Proje, Türkiye’nin omuzlarındaki bu yükü almak için küresel dayanışmanın da en güzel örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor” diye konuştu. COVİD-19 salgını nedeniyle yaşanan krizin projede birçok revizyona gidilmesine neden olduğuna dikkat çeken Gutu, buna karşın tüm paydaşların kararlığı ile çalışmaların devam etmesinin umut verici olduğunu belirtti.

“Tarımsal istihdam önemli”

AB Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkanı Libor Chlad da küresel çapta yaşanan salgın ve yol açtığı krize dikkat çekti. Salgının etkilerini azaltmak ve krizi hafifletmek için küresel işbirliğinin önemini altını çizen Chlad, “Yaşadığımız süreçte tüm paydaşlarımızla sorunlarımızı aşmak için yakın bir işbirliği içinde çalışmayı sürdürüyoruz. Yaşadığımız son krizle birlikte projenin de birçok dinamiği değişmek durumunda kaldı. Ancak hedeflerimize ulaşmak için hep birlikte azimle çalışacağız. Suriyelilerin entegrasyonu açısından ekonomik projeler çok önemli. Bu açıdan tarımsal istihdam özellikle dikkat çekiyor. FAO ile yaptığımız bu proje o yüzden oldukça kritik ve değerli” ifadelerini kullandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl da, FAO öncülüğünde yürütülen projelerin Suriyelilerin istihdamı açısından kritik olduğunu kaydetti. Salgın nedeniyle birçok projenin uygulanmasında ve stratejilerinde kritik değişimlere gitmek durumunda kaldıklarını vurgulayan Akyıl, bu kapsamda özellikle tarım ve hayvancılıkta daha ileri teknolojilerin kullanılmasını ve inovasyonları gündeme aldıklarını ifade ederek, “Bu noktada altını çizmekte fayda var, bütün projelerimizin ortak hedefi sürdürülebilir olması. Krizin belki tek olumlu yanı insanların tarıma olan ilgisini artırmak oldu” dedi.

Projenin uygulama süresi 9 ay uzatıldı

Toplantıda katılımcılar, çalışma planlarının pandemi nedeniyle revize edilmesi, yeni bir eylem planı hazırlanması ve projenin uygulama süresinin 9 ay daha uzatılması konusunda uzlaştı. 4.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’nin GAKS’lerin yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik kararlılık mesajlarının da verildiği toplantıda, FAO’nun birikim ve önderliğinde ilerleyen projede geleceğe yönelik daha güçlü işbirliği mesajları verildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.