Gıda Hattı

Suriye'de Türk Sanayi Bölgesi Kurulacak

7 Ocak 2008, 03:15
Paylaş

Suriye Başbakan Yardımcısı Abdullah Dardari, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) de katkılarıyla ülkelerinde 4 bin hektarlık bir alana Türk sanayi bölgesinin kurulacağını söyledi.

Başbakanlık yeni binada düzenlenen toplantıya, Suriye Başbakan Yardımcısı Dardari ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda TOBB'un bir sunumunun yapıldığını kaydeden Bakan Ekren, "Hem Sayın Başbakanımızın Suriye seyahati hem de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Ankara ziyaretlerinden sonra ortaya çıkan yol haritasında sektörel bakımdan neler yapılması gerektiğini tartıştık" dedi.

Suriye Başbakan Yardımcısı Dardari ise, yapılan görüşmeler sonucunda Suriye'de TOBB'un desteğiylee 4 bin hektarlık bir alana Türk sanayi bölgesinin kurulacağını söyledi. Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Dardari, toplantıda güvenlik konusunun ele alınıp alınmadığıyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye ve Suriye arasındaki güvenliğin bütün dünyaya örnek teşkil ettiğini dile getirdi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, sorunların çözümü noktasında kurumsal yapıyı çözümlendirecek materyallere ihtiyaç olduğunu ve bu konuları dile getirdiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, Suriye Başbakan Yardımcısı Dardari'nin de bu konuda talimat vereceğini ifade ettiğini belirtti. Sosyal Güvenlik Reformu'yla ilgili bir soru üzerine Hisarcıklıoğlu, sosyal güvenlik reformuna baştan itibaren destek verdiklerini kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.