Gıda Hattı

Güney Amerika'nın en küçük ülkesi Surinam Mutfak Kültürü ve Yemekleri

2 Şubat 2019, 18:34
Paylaş
Güney Amerika'nın en küçük ülkesi Surinam Mutfak Kültürü  ve Yemekleri

Güney Amerika'nın en küçük ülkesi olan Surinam'ın az bilinen ama çok güçlü bir yemek kültürü var. Dünya Mutfakları için etnik çeşitlilik açısından en zengin olanı da diyebiliriz. İşte karşınızda Surinam Mutfak Kültürü ve Yemekleri 

Surinam nerede?

Surinam Cumhuriyeti, Güney Amerika'nın Atlantik kıyısında küçük bir devlettir. Güneyinde Brezilya, batısında Guyana ve doğuda Fransız Guaynası ile sınırı vardır. 165.000 km²'lik yüz ölçümü ile Güney Amerika'nın en küçük ülkesidir.

Başkenti Paramaribo

Surinam'ın nüfusu yaklaşık 566.000'dir ve çoğunluğu ülkenin kuzey kıyısında yaşamaktadır. Paramaribo ülkenin başkenti olup, en yüksek nüfusa sahip kentidir.

Surinam'ın tarihi

Başlangıçta yerli kabileler ile meskun edilen Surinam 17. yüzyılda Hollanda hakimiyetine girmeden önce Avrupalı kuvvetler ile keşfedilmiştir. 1954'te Hollanda Krallığı'nın kurucu ülkeleri statüsünden biri olmuştur.

25 Kasım 1975'te Surinam Hollanda Krallığından ayrılıp bağımsızlık statüsü kazanmış, yine de sömürgeciler ile ekonomik diplomatik ve kültürel bağlarını sürdürmüştür.

Surinam, kültürel Karayip ülkesi olarak kabul görmüş olup, aynı zamanda Karayip Cemiyeti (CARİCOM)'un da bir üyesidir.

Felemenkçe devletin iş dünyasının ve eğitimin resmi dili olmasına rağmen, İnglilizce temelli Kreolce bir dil olan Sranan dili de geniş ölçüde kullanılmaktadır. Surinam Avrupa dışında nüfusun yoğunlukla Felemenkçe konuştuğu bir yöredir. Surinam halkı çok sayıda, etnik, dini, dilsel grupları kapsayan, dünyanın en farklı ülkeleri arasındadır.

Surinam Mutfak Kültürü ve Surinam Yemekleri

Güney Amerika'nın az bilinen ülkelerinde Surinam Cumhuriyeti'nin güçlü bir yemek kültürleri var. Doğu Hintlilere, Brezilyalılara, Çinlilere, Yahudilere, Hollandalılara ve daha birçok farklı milliyetlere ev sahipliği yapan bir yer.

Bu etnik çeşitlilik de başta yemek kültürleri olmak üzere ülkenin birçok özelliğini belirlemeye yaramış.

Bu yüzden Surinam mutfağı aslında Doğu Hindistan, Afrika, Endonezya, Çin, Hollanda ve Portekiz gibi birçok mutfağın kombinasyonu olarak ortaya çıkmış.

Surinam mutfağının olmazsa olmazları tavuk, güneşte kurultulmuş balık ve tuzlanmış yani salamura yapılmış balık ve et.

Bunun dışında sebze olarak da çok acı sarı renkli biberleri ünlü “Madame Jeanette biberi”, “yardlong bean”(kousenband) dedikleri bir çeşit ince fasulye, bamya ve patlıcanları oldukça meşhur.

En ünlü yemekleri tavuk, pilav ve  saoto çorbası, telo, roti, pom, nasi goreng, bakmi ve kip kerrie.

Saoto Çorbası

Tavuk, et-tavuk suyu(bulyon), “galanga” dedikleri bir çeşit zencefil, biber, limon otu ve sebzelerle yapılan bir çorba.

Kip Kerrie

Taze fasulye, tavuk, sarımsak, soğan cin biberi ve Kerrie baharatının birleşimiyle oluşan bir yemek.

Bakabana

Surinam atıştırmalığı denilse de bildiğimiz kızarmış muz ve tatlı yerine tüketiliyor.

Nasi Goreng

Nasi goreng aslında ingilizce “fried rice” dedikleri bizde sıkça rastlamadığımız kızarmış pilav. Üstüne aklınıza gelebilecek her şeyi koyuyorlar diyebiliriz. Surinam mutfağında sınırlar pek yok, istediklerini ekleyip çıkartarak keyiflerince değiştiriyorlar lezzetleri. Mesela kızarmış pilava arpacık soğanı, sarımsak, tatlı soya sosu, acı biber, yumurta olmazsa olmazlar. Eklenebilecek şeyler de tavuk, karides veya tuzlanmış balık olabilir. Ağız tadınıza kalmış.

Roti

Değirmentaşıyla öğütülmüş kepekli buğday unundan yapılan ince pişirilmiş ekmek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.