AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Süresiz et ithalatı yasağı mı geliyor?

Süresiz et ithalatı yasağı mı geliyor?
13 Eylül 2015, 16:47

Rusya, AB ve ABD’den yapılan et ithalatına konması planlanan süresiz yasağı tartışıyor. Rusya Ekonomik Gelişim Bakanlığı’na ait internet sitesinde yayınlanan taslak kararnameye göre Rusya ABD’yi ve AB’yi et tedarik ettiği ülkeler arasından çıkarmayı planlıyor.

Rus uzmanlar bunun söz konusu ülkelerden yapılacak et ithalatının kalıcı olarak yasaklanması anlamına geleceğini iddia etti.

Rusya Ulusal Et Birliği (NMA) temsilcileri kararın büyük oranda sembolik olduğuna inanıyor. NMA’nın CEO’su Sergey Yushin yüksek yurt içi fiyatları ve toplumun azalan alım gücü nedeniyle et ithalatının neredeyse tamamen durmasını beklediklerini ifade etti. Sergey Yushin aynı zamanda yurt içi üretimdeki artışın ithalattaki toplam düşüşü telafi etmek için yeterli olmayacağını düşündüklerini de söyledi.

Ambargonun uygulanmasıyla birlikte Rusya’daki et fiyatları %35 arttı. Aynı zamanda rublenin güçlü para birimleri karşısında oldukça fazla değer kaybetmesi tedarikçilerin kâr marjlarını düşürdü. Ancak Sergey Yushin’e göre fiyatlarda başka artış olmayacak.

Öte yandan NMA, bu yıl kırmızı et tüketiminin %2,5 oranında azalarak, geçen yıl ile karşılaştırıldığında toplamda %6’lık bir tüketim düşüşü yaşanacağı tahmininde bulundu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.