AramaArama
Gıda Hattı

Sürdürülebilirlik politikasına, BM hedefleri ilham veriyor

8 Ekim 2015, 17:36
Paylaş
Sürdürülebilirlik politikasına, BM hedefleri ilham veriyor

Unilever Türkiye Gıda Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, merkezinde sürdürülebilirliğin bulunduğu iş modelinin, yaşam kalitesinin artırılması için temel bir rol oynadığını belirterek, “Sürdürülebilirlik politikamıza BM hedefleri ilham veriyor” dedi.

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedincisi gerçekleştirilen Yeşil İş Sürdürülebilir İş Zirvesi’nin ilk gününde, bu yıl ikincisi düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri sahiplerini buldu.

Unilever ödül Nihal Temur“Tüm Değer Zincirinde Sürdürülebilirlik” Projesi ile “Tedarik Zinciri Yönetimi” kategorisinde ödüle layık görülen Unilever’in ödülünü, Unilever Türkiye Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nihal Temur aldı. Tedarik zinciri uygulamalarının sadece kendi operasyonlarını değil, tüm değer zincirinde paydaşlarıyla birlikte yarattığı etki alanıyla değişime katkı sağlamayı ve sürdürebilirliği tüm iş modellerine yaymayı amaçladıklarını belirten Temur, şunları söyledi:

“Unilever Tedarik Zinciri uygulamalarıyla her zaman olduğu gibi öncü pozisyonumuzu korumak istiyoruz. Hem kapsam genişliği hem de etki alanı olarak Unilever Tedarik Zinciri Uygulamalarının diğer uygulamalardan farklılaştığını düşünüyoruz. Bununla beraber elde ettiğimiz sonuçlar gösteriyor ki, sürdürülebilirlik çevresel etkileri azaltmak için maliyetleri artıran projelerden ziyade işimizin devamlılığını sağlayan ve şirketleri hem sorumlu hem de karlı büyümeye götüren bir iş modeli.”

Zirvenin “2023’e Doğru Sürdürülebilirlik ve Gıda” başlıklı oturumda konuşan Unilever Türkiye Gıda Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin de, dünyanın tarihte bir dönüm noktasında olduğunu söyledi.

BM’nin 2002 yılında belirlediği Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin 2015 yılı itibarıyla son bulduğunu ve Türkiye'nin de onayladığı 15 yıl boyunca uygulanacak yeni BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gündeme geldiğini aktaran Seçkin, “BM’nin belirlediği hedefler ve etkin işbirlikleriyle 1990 yılından bu yana dünyadaki aşırı yoksulluk oranı %50’den fazla azaltıldı. Yoksulluğun azaltılması, halk sağlığı, eğitim, eğitimde cinsiyet eşitliği ve daha birçok alanda gerçekten kayda değer ilerlemeler sağlandı. Bunlar ve yeni hedefler, sürdürülebilirlik politikalarımızı belirlerken bize ilham vermeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

Türk çayının tohumlarının ömrü uzayacak

BM’nin hedeflerinin Unilever gibi birçok şirketin de sürdürülebilirlik stratejisine ışık tuttuğunu vurgulayan Seçkin, “Bu nedenle bundan 5 yıl önce iş planımızı ve büyüme hedeflerimizi sürdürülebilir bir çerçevede yeniden tasarladık. Sürdürülebilirlik konusunu iş yapış felsefesi olarak benimsedik ve faaliyetlerimizin her aşamasına bu anlayışı entegre ettik” şeklinde konuştu.

Unilever’in tüm markalarıyla neler yapabileceğine odaklandığını belirten Seçkin, Lipton markasıyla 5 yıl önce başladıkları sosyal, çevresel ve ekonomik temellere dayanan çalışmalarla Sürdürülebilir Çay Tarımını desteklediklerini söyledi. Lipton'un katkılarıyla “Eksik Olma” isimli platformu hayata geçirdiklerini belirten Seçkin, "Ülkemizde Cumhuriyet yıllarında ekilen çay tohumlarının ekonomik ömrü bitmek üzere… Türk çayının gelecek nesillere en verimli şekilde aktarılması için sürdürülebilir tarım ile üretilmesi gerekiyor. Platform ile Türk çayına hak ettiği değeri vermek ve ortak bir bilinç yaratmayı hedefledik” dedi.

anadolu efesGelecek Turizmde ödüle doymuyor

Anadolu Efes’in Kültür ve Turizm Bakanlığı ve BM Kalkınma Programı’yla (UNDP) yürüttüğü Gelecek Turizmde Projesi de, “Sürdürülebilir İş Ödülleri”nde “işbirliği” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Ödülle ilgili bir açıklama yapan Anadolu Efes Kurumsal İletişim Müdürü Simge Balaban, “Gelecek Turizmde, 8 yıldır altın üçgen dediğimiz kamu, özel sektör ve uluslararası organizasyon işbirliğiyle hayata geçiyor. Bu doğrultuda örnek bir işbirliği modeli yarattığımıza inanıyoruz. Desteklediğimiz projelerin de kendi yapılanmalarında mutlaka sivil toplum kuruluşu, üniversite, yerel yönetim işbirlikleri kurmalarına önem veriyoruz. Bu nedenle ‘İşbirliği’ kategorisinde bir ödüle layık görüldüğümüz için çok mutluyuz” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.