AramaArama
Gıda Hattı

Sürdürülebilirliğin lider şirketleri onlar!

3 Şubat 2018, 11:25
Paylaş
Sürdürülebilirliğin lider şirketleri onlar!

Dünyanın sürdürülebilirlik konusunda en iyi şirketlerinin sıralandığı Corporate Knights Global 100 Endeksi yayınlandı. Küresel ekonomideki tüm sektörleri kapsayan listede; gıda, içecek ve gıda perakende sektörlerinden ABD’den McCormick, Finlandiya’dan Kesko, İsviçre’den Nestle, İngiltere’den Diageo ile Coca Cola European Partners ve Norveç’ten Orkla yer alıyor.

Kanada Toronto merkezli medya ve yatırım danışmanlığı şirketi Corporate Knights tarafından bu yıl 14'üncüsü açıklanan Corporate Knights Global 100 Endeksi kapsamında dünyanın sürdürülebilirlikte en iyi 100 şirketi sıralandı.

surdurulebilir-sirketler-2018-gidahattiGlobal 100 Endeksi

Tüm sektörlerdeki en sürdürülebilir şirketlerin yer aldığı küresel bir sıralama olan Global 100 Endeksi, enerji verimliliği, inovasyon kapasitesi, güvenlik performansı ve liderlik çeşitliliği gibi kriterlere göre hazırlanıyor. Global 100, sıralamaya katılımı belirlemek için niceliksel bir yöntem kullanıyor. Her kuruluş, halka açık bilgiler kullanılarak sektördeki emsallerine göre yaklaşık 17 göstergeden oluşan bir gösterge grubuyla değerlendiriliyor.

Mevcut Global 100 listesinde 22 farklı ülkeden şirketler bulunuyor ve liste küresel ekonomideki tüm sektörleri kapsıyor.

nestle-bina-gidahattiİlk 3’de 2 Fransız şirketi var

Global 100 2018 listesinde, Fransız şirketleri Dassault Systemes yüzde 86,10 skorla ilk, Valeo yüzde 83,60 skorla üçüncü sırayı alırken, ikinci sırada yüzde 85,20 skor puanıyla Finlandiya’dan Neste şirketi yer aldı.

Gıda, içecek ve gıda perakende sektörlerinden Amerikan McCormick 23’üncü, Finlandiya’dan Kesko 31’nci, İsviçre’den Nestle 50’inci, İngiltere’den Diageo 61’inci, İngilter’den Coca Cola European Partners 67’inci, Norveç’ten Orkla 87’nci sıradan listeye girme başarısını gösterdi.

surdurulebilirlik-gidahattiCorporate Knights Global 100 Endeksi

Global 100 Endeksi tüm sektörlerdeki en sürdürülebilir şirketlerin yer aldığı küresel bir sıralama. Değerlendirme faktörleri arasında enerji verimliliği, inovasyon kapasitesi, güvenlik performansı ve liderlik çeşitliliği bulunan Global 100, sıralamaya katılımı belirlemek için niceliksel bir yöntem kullanıyor. Her kuruluş, halka açık bilgiler kullanılarak sektördeki emsallerine göre yaklaşık 17 göstergeden oluşan bir gösterge grubuyla değerlendiriliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.