AramaArama
Gıda Hattı

Sürdürülebilir tüketim için “duyarlı insanlar” yaratacak

9 Ekim 2015, 14:57
Paylaş
Sürdürülebilir tüketim için “duyarlı insanlar” yaratacak

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD) sürdürülebilir tüketimi desteklemek için hayata geçirdiği “DO! Projesi”nin ayrıntıları, Yeşil İş 2015, Sürdürülebilir İş Zirvesi’nde paylaşıldı. Projenin hedefi farkındalık oluşturmanın da ötesinde “duyarlı insanlar” yaratmak.

İş dünyasında sürdürülebilir tüketim konusunda farkındalık oluşturmak ve “duyarlı insanlar” yaratmak amacıyla hayata geçirilen Duyarlı Ol Projesi’nin (DO!) tanıtıldığı panele, Sürdürülebilir Tüketim Çalışma Grubu eşbaşkanları olan P&G ve Unilever adına P&G Türkiye, Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ve Unilever Orta Asya, Rusya ve Orta Doğu Dış İlişkiler Direktörü Ebru Şenel Erim ile SKD Genel Sekreteri Konca Çalkıvik konuşmacı olarak katıldı.

Farkındalık yaratmanın ötesinde, sürdürülebilir tüketim konusunda ‘duyarlı insanlar’ yaratmayı hedefleyen projede, doğa ile ilgili eylemlerin tümünde insanların “duyarlı olması” gerektiğine dikkat çekiliyor.

DO! Projesi’nde elektrikten suya, yakıttan kağıda, işyeri ortamında kaynak tasarrufu sağlayacak pek çok bilgi bulunuyor. Projeyi uygulayanlar, verimlilik tablosunda hangi alanlarda, ne kadar tasarruf sağlayabileceğini görüyor ve hangisini uygulamak istediğine karar veriyor.

Projenin “DO! Aplikasyonu” ise sürdürülebilir tüketim alışkanlığını işyeri ortamından çıkarıp bireylerin günlük hayatına da katıyor. Aplikasyon sürdürülebilir tüketim alanında püf noktaları, elektrik, kağıt, atık ve su alanlarında özel tasarruf önerileri içerdiği gibi telefonların şarj adaptörünün prizden çıkarılması için uyarıda bulunuyor, günde üç litre su tüketilmesi için yardımcı olan ve hareketsiz kalındığı zaman “harekete geç!” diyerek kişisel sağlığı düşünen uygulamalar da içeriyor.

Firmalar hangi kazanımları elde edecek?

DO! Projesi’ni uygulayacak firmaların kazanımları şunlar olacak:

Çevresel, sosyal ve ekonomik olumsuz etkiler azaltılacak.

Doğal kaynakların korunmasına katkı sunulacak.

Kaynak tasarrufu ve atık yönetimi sayesinde maliyetlerde azalma olacak.

Gezegendeki değişimin gerekli kıldığı yeni iş modelleri konusunda önemli bir adım atılmış olacak, kurumsal sürdürülebilirliğe katkı sunulacak.

Çalışanların şirkete duyduğu aidiyet artacak.

Şirket daha itibarlı ve saygın olacak.

İsteyen her şirket kolayca uygulayabilecek

Halen, SKD’ye üye 47 şirket, yaklaşık 350 bin kişiyi istihdam ediyor. Çalışanların aileleri de göz önüne alındığında DO Projesi ile 100 binlerce tüketiciye ulaşabilme imkanı olacak. Öncelikle SKD üyesi şirketlerde uygulanacak olan proje, üye olmayan şirketlere de cüzi bir ücret karşılığı açık olacak. Böylece Türkiye’nin her yerinde kolaylıkla uygulanıp, yaygınlaşabilecek, ülke çapında önemli bir değişime imkan sağlayacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.