Gıda Hattı

Sürdürülebilir tarım için çiftçilerle buluştu

2 Haziran 2015, 00:01
Paylaş
Sürdürülebilir tarım için çiftçilerle buluştu

Anadolu Etap’ın tarım sektöründe sürdürülebilirliğe katkı sağlamak ve meyve yetiştiriciliğine yeni ve gelişmiş standartlar sunmak amacıyla hayata geçirdiği eğitim projesi Anadolu Etap AgroAkademi’nin “Meyve Yetiştiriciliği ve Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları” Eğitimi, 27-28 Mayıs 2015 tarihlerinde Anadolu Etap Çanakkale Çiftliği’nde gerçekleşti.

Katılımcıların yoğun olarak kadınlardan oluştuğu eğitimde, sürdürülebilirlik ve meyve yetiştiriciliği konularında dünyada bahçe bitkileri alanındaki en iyi uygulamalar ve yeni yöntemler aktarıldı. İki günlük eğitimi başarı ile bitiren çiftçilere sertifikaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve yerel yönetim temsilcileri tarafından Anadolu Etap Çanakkale Çiftliği’nde düzenlenen törende verildi.

Yerel çiftçiler için özel olarak hazırlanan AgroAkademi Çiftçi Eğitim Modülü’nde, meyve yetiştiriciliği ve sürdürülebilirlik konularında dünyada bahçe bitkileri alanındaki yeni yöntemler ve en iyi uygulamalar aktarıldı. Eğitimin içeriği iyi ve sürdürülebilir tarım uygulamaları, damla sulama, bitki besleme, plantasyon, toprak işleme ve terbiye sistemlerinden oluştu.

Kadınların işgücüne katılmasını ve nitelikli çalışan haline gelerek ekonomik ve sosyal gelişimin itici gücü olmasını destekleyen Anadolu Etap, eğitime katılan çiftçilerin %70’nin kadın çiftçilerden oluşturulmasına özel bir önem verdi.

Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman, AgroAkademi Çiftçi Eğitim Modülü ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye’nin stratejik sektörlerinden biri haline gelen tarım sektörünün sürdürülebilirliği için yaptığımız yatırımlara, ‘Anadolu Etap AgroAkademi Çiftçi Eğitim Modülü’ ile sosyal sorumlulukta farklı bir pencere açarak devam ediyoruz. Kadınların gerek ekonomi gerekse de sosyal alanlarda dokunuşlarıyla gerçekleştirdikleri değişimi, mucizeyi görmenin gururuyla AgroAkademiyi, sürdürülebilirlik ağırlıklı özel bir eğitim programıyla kadınların çoğunlukta olduğu çiftçilerimizle Çanakkale’de buluşturduk.

Anadolu Etap AgroAkademi Çiftçi Eğitimleri’ni Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte hayata geçirdik. Yapılan işbirliği ile bölgedeki çiftçilerimizin modern meyve yetiştiriciliği ve sürdürülebilir tarım konusunda bilgi sahibi olması ve bu uygulamaları benimsemesini amaçladık. Kadınların sürdürülebilirlik eğitimleri alarak sadece tarım sektörüne değil, hayata da katkılarının çok daha hızlı olacağını düşünüyoruz. Çiftçi eğitimleri kırsal kalkınmaya, kadın işgücünün desteklenmesine, niteliğinin artırılmasına ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamaya devam edecektir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.