AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini onlar savunacak

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini onlar savunacak
24 Ocak 2016, 13:55

Dünya liderlerinin yoksulluğu ve eşitsizlikleri sona erdirmek amacıyla Eylül 2015’te BM Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul ettiği 17 maddelik Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) alanındaki çalışmaları dünya çapında tanınmış şahsiyetlerden oluşan 17 kişilik bir grup savunacak. Grup üyeleri arasında Unilever CEO’su Paul Polman da var, Barcelonalı ünlü futbolcu Lionel Messi de…

surdurulebilir-kalkinma-hedefleri-savunuculari-gidahattiBM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dünya liderlerinin Eylül ayında New York’ta oybirliği ile kabul ettiği 17 ana maddeden oluşan ve yoksulluğu ve eşitsizlikleri sona erdirmeyi amaçlayan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) alanındaki çalışmalarının savunuculuğunu üstlenecek tanınmış şahsiyetlerden oluşan 17 kişilik grubu açıkladı. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Savunucu Grubu tanınmış şahsiyetlerden oluşuyor.

2030 yılına kadar erişilmesi amaçlanan SKH konusundaki çalışmaların tanıtılması ve verilen taahhütlerin yerine getirilmesi amacıyla Genel Sekreterin yürüteceği kampanyalara yardımcı olmaları için oluşturulan SKH Savunucuları sayesinde, önümüzdeki 15 yıl için dünyanın yapılacaklar listesi olarak adlandırılan hedeflere desteğin daha da güçlü hale getirilmesi öngörülüyor.

ban-ki-moon-gidahattiBM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri insanlık için ortak vizyonumuzu ortaya koyuyor, insanlar ile liderler arasındaki sosyal sözleşmeyi teşkil ediyor” dedi.

SKH Savunucuları Grubunun sivil toplum, üniversiteler, parlamentolar ve özel sektör ile ortaklaşa çalışmalarda bulunması öngörülüyor.

Grup üyeleri arasında devlet ve hükümet başkanları, iş dünyası ve siyasetten liderler, tanınmış akademisyenler, sanatçılar ve sporcular da bulunuyor.

Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama ve Norveç Başbakanı Erna Solberg’in eş başkanlığını yürüteceği SKH Savunucuları Grubu’nun diğer üyeleri, şu isimlerden oluşuyor:

Belçika Kraliçesi Mathilde

İsveç Veliaht Prensesi Victoria

Senarist, yapımcı ve film yönetmeni Richard Curtis

Dünya Turizm Örgütü Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması Vakfı Başkanı Büyükelçi Dho Young

Gbowee Barış Vakfı Başkanı Leymah Gbowee

Alibaba Grubu Kurucu Başkanı Jack Ma

Toplumsal Gelişim Vakfı Başkanı Graça Machel

Tanınmış Futbolcu ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Lionel Messi

Libyalı Kadınların Sesi’nin kurucusu Alaa Murabit

paul-polman-gidahattiUnilever İcra Direktörü Paul Polman

Columbia Universitesi Dünya Enstitüsü Başkanı Professor Jeffrey Sachs

Sanatçı ve Pies Descalzos Vakfı kurucusu ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Shakira Mebarak

Whitaker Barış ve Kalkınma Girişimi Kurucusu ve Başkanı ve UNESCO Barış ve Uzlaşma Özel Temsilcisi Forest Whitaker

Grameen Bankası Kurucusu Professor Muhammad Yunus

SKH savunucuları hakkında daha fazla bilgi için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.