Gıda Hattı

Süper Teşvik, teknoloji ağırlıklı olacak

17 Nisan 2018, 17:16
Paylaş
Süper Teşvik, teknoloji ağırlıklı olacak

“Süper Teşvik” olarak adlandırılan Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamındaki teşviklerin yüzde 75'inin yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürünler için sağlanacağını bildiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Elektrikli bataryadan ilaçlı stente, enerji sistemlerinden hibrit motor üretimine kadar toplam 95 milyar 642 milyon liralık yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırım çeşitli teşviklerden faydalanacak” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 19 firmanın 23 projesi için başlatılan süper teşvik uygulamasına açıklık getirdi.

Teşviklerin yüzde 75’i yüksek ve orta-yüksek teknoloji ürünlerine

Ekonomi Bakanlığı sitesindeki habere göre Bakan Zeybekci, AA muhabirine, “süper teşvik” olarak adlandırılan Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek yüksek ve orta-yüksek teknolojili projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sistem kapsamında 19 firmaya ait toplam 23 projenin destekleneceğini hatırlatan Zeybekci, bu projelerin 4'ünün yüksek, 13'ünün orta-yüksek, geri kalanının da orta-düşük teknoloji seviyesinde yatırımlar olduğunu söyledi.

Yüksek ve orta-yüksek teknoloji yatırımlarının Türkiye'nin bu alanda dışa bağımlılığını azaltacağına işaret eden Zeybekci, “Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında, teşviklerin yüzde 75'i yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürünlere sağlanacak. Elektrikli bataryadan ilaçlı stente, enerji sistemlerinden hibrit motor üretimine kadar toplam 95 milyar 642 milyon liralık yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırım çeşitli teşviklerden faydalanacak.” diye konuştu.

“Türkiye’nin küresel ekonomideki gücü artacak”

Türkiye'nin teknoloji seviyesi yüksek ürünleri ithal ederek cari açık verdiğine dikkati çeken Nihat Zeybekci, katma değeri yüksek, teknoloji ve inovasyona dayalı ürünlerin küresel ticaretteki önemi artarken Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile Türkiye'nin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün gelişeceğini dile getirdi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, yüksek ve orta-yüksek teknoloji yatırımlarının Türkiye'nin küresel ekonomideki gücünü artıracağının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Teşvik sistemi kapsamında yatırım projelerine konu ürünlerle cari açık üzerinde yıllık 19 milyar dolarlık olumlu etki yaratılması öngörülürken, sadece yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırımların cari açığa katkısının yıllık 16 milyar 59 milyon dolar olacağını tahmin ediyoruz.”

nihat-zeybekci-manisa-vestel-city-gidahatti
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Vestel City'de

Cari açığa en yüksek katkı Vestel'den 

Assan, BMC, CFS, Dow Aksa, SASA, Most Makine, Metcap Enerji, Oyak Renault ve Vestel'in orta-yüksek teknolojili yatırımları hayata geçireceğini vurgulayan Zeybekci, Alvimedica, Atayurt, Ekore ve TUSAŞ'ın ise teknoloji seviyeleri yüksek yatırımlara imza atacağını kaydetti.

Zeybekci, yatırım teşviklerinden yararlandırılacak yüksek ve orta-yüksek teknolojili en büyük yatırımı, elektrikli araç enerji depolama sistemlerine yönelik 28 milyar 396 milyon liralık projeyle Vestel'in yapacağını belirterek, söz konusu elektrikli batarya üretim projesinin 4 milyar 600 milyon dolarla cari açığa yıllık en fazla katkıyı sağlayacak yatırım olmasını öngördüklerini bildirdi.

teknoloji-gidahatti Süper teşvik kapsamında cari açığa yıllık en fazla katkıyı sunacak bir diğer teknoloji seviyesi yüksek yatırımın ise 2 milyar 290 milyon dolarla Oyak Renault'un hibrit motor üretimi projesi olduğunu aktaran Zeybekci, yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırımların istihdama da büyük katkı sunacağına vurgu yaptı. Nihat Zeybekci, “Teknoloji seviyesi yüksek yatırımlarla 29 bin 671 kişiye doğrudan, 113 bin 664 kişiye dolaylı istihdam sağlanması bekleniyor” değerlendirmesini yaptı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.