Gıda Hattı

Süper markalarda gıda ve içecek sektörü farkı

15 Ocak 2015, 22:07
Paylaş
Süper markalarda gıda ve içecek sektörü farkı

Türkiye’de başarılı markaları sıralayan organizasyonlardan Superbrands’in 2014 yılının süper markaları arasında yine en çok gıda ve içecek sektöründen şirketler yer aldı.

Dünyada 88 ülkede gerçekleştirilen,  Türkiye’de iki yılda bir yapılan Superbrands araştırmasının sonuçları açıklandı. Süper marka seçiminde şirketin teknolojisi, yatırımları, iş gücü kalitesi, yaratıcılığı, markalaşmaya yaptığı yatırımlar, marka devamlılığı, sosyal sorumluluk projelerine katkısı, çevre duyarlılığı, etik değerlere uyması ve vergi sıralamasındaki yeri büyük önem taşıyor.

Superbrands Türkiye 2014’ün ilk etabında 1023 marka belirlendi. Bu sayı, Seçici Kurul tarafından 300’e indirildi. Nielsen bu 300 marka için İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1677 kişi ile yüz yüze görüşerek tüketici değerlendirmesi yaptı.

2012’de olduğu gibi 2014 yılında da listeye en çok Gıda ve İçecek Kategorisi’nden giriş oldu. Ardından Otomotiv, Elektronik-Telekomünikasyon, Finans-Sigorta, Kişisel Bakım-Temizlik ve İnternet Siteleri Kategorileri geldi.

Superbrands 2014’te 134 süper markanın 92’si yerli markalardan oluştu. 2012’de 159 markanın 98’ini yerli markalar oluştururken, bu markaların %62’lik payı, 2014 listesinde %69’a çıktı.

Superbrands Türkiye Temsilcisi Dilek Koç ve Gürkan Kınacı, “Süper marka araştırmasında gıdadan finansal hizmetlere, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinden teknoloji ürünlerine, hizmet sektöründen iletişime kadar farklı alanlardan birçok marka yer aldı. Süpermarka olarak belirlenen bu 134 marka içinde sektörel olarak sıralamaya bakıldığında, yine her dört markadan biri Gıda-İçecek Kategorisi’nden.” dedi.

Superbrands Türkiye 2014 listesinde yer alan içecek sektörü markaları alfabetik sırayla şöyle:

Algida

Banvit

Calve

Coca Cola

Çamlıca Gazoz

Dimes

Doğuş Çay

Erikli

Eti Browni

Eti Form

Güllüoğlu Baklava

Kahve Dünyası

Keskinoğlu Piliç

Knorr

Kurukahveci Mehmet Efendi

Lay’s

Lipton Ice Tea

Magnum

Nescafe

Niğde Gazoz

Pelit Pastanesi

Peyman

Pınar

Saka Su

Simit Sarayı

Sütaş

Tadım

Tamek

Tariş

Ülker Çikolatalı Gofret

Ülker Pötibör

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.