AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Sumak koronavirüsten koruyor mu? Sumak koronavirüse karşı etkili mi?

Sumak koronavirüsten koruyor mu? Sumak koronavirüse karşı etkili mi?
31 Mayıs 2021, 15:30

Sumak koronavirüsten koruyor mu? Sumak koronavirüse karşı etkili mi? Sumak ve koronavirüs kelimelerini son günlerde sosyal medyada sıklıkla duyuyoruz. Ortaya atılan bir iddia ile sumağın koronavirüsten koruduğu kulaktan kulağa yayılmaya başladı.

Sumak koronavirüsten koruyor mu?

Ancak bu iddia şimdilik tamamen yersiz çünkü uzmanların açıkladığına göre sumağın koronavirüse karşı etkili olduğuna dair herhangi bir bilimsel çalışma bulunmuyor.

Bilindiği gibi koronavirüse karşı gündeme sık sık bitkisel gıdaların isimleri geliyor fakat bunların hemen hemen hepsi sadece iddiadan veya yalan haberlerden ibaret. Bu tür gıdalar bağışıklığınızı güçlendirip sizi hastalıklara karşı daha güçlü durmanızı sağlayabilir ancak koronavirüse karşı şuan için birebir etkili olan bir gıda veya bitkisel ürün bulunmuyor.

Sumak - koronavirüs iddiası fiyatları uçurdu

Sumak koronavirüse iyi geliyor iddialarının sosyal medyada yayılmasından kısa süre sonra kilosunun ortalama fiyatı 20-25 TL olan sumağın fiyatı bir anda iki katına çıkarak 40-50 TL gibi rakamlara satılmaya başlandı. Söz konusu iddiaların ardından birçok kişi sumak kullanımını arttırdığını belirtti.

Sumağın faydaları nelerdir?

Sumak faydaları saymakla bitmeyen oldukça değerli bir bitkidir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi çok güçlü bir antioksidan özellik göstermesidir. İkinci bir olumlu yönü ise vitamin ve mineral içeriğinin yüksek olmasıdır.

İşte sumağın insan sağlığı üzerindeki faydaları:

  • Önemli Bir Antioksidandır
  • Antiinflamatuar Özelliğe Sahiptir
  • Kan Şekerini Düzenler
  • Enfeksiyonlara Karşı Korur
  • Diüretik Etkiye Sahiptir
  • Koroner Arter Hastalıklarına Karşı Korur
  • Kadın Sağlığı Açısından Önemlidir

Sumak Nasıl Tüketilir?

Sumak ülkemizde tüketimi oldukça yaygın olan bir baharat türüdür. Kullanım alanı genellikle salatalardır. Bunun yanı sıra bamya yemeği veya ekşili dolmalarda ekşi tadı vermesi amacıyla sumak suyu kullanılabilmektedir. Yukarıda sayılan faydaları nedeniyle sumağı bol miktarda tüketmek isteyen kişiler için bir diğer tüketim yöntemi ise sumak çayıdır. Özellikle kronik faranjit, boğaz ağrısı, balgam veya kuru öksürük gibi şikayetleri olan bireyler için sumak çayı oldukça faydalı bir bitkisel destekleyici tedavi seçeneği oluşturur. Sumak çayı yapımı için ambalajlı şekilde veya güvenilir aktarlardan alınmış olan sumak baharatının bir tatlı kaşığı kadarlık miktarı, bir çay bardağı suyun içerisine koyularak cezvede kaynatılabilir. Beş dakika kadar kaynadıktan sonra tüketilmeye hazır hale gelir. Tüm bunların yanı sıra bütün bitkilerde olduğu gibi sumağın da fazlası birtakım yan etkileri beraberinde getirebilir. Özellikle kronik hastalıkları olan, sürekli olarak ilaç kullanan kişilerde düzenli sumak tüketimine başlamadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır. Ayrıca hamileler ve emziren anneler de bir besin takviyesi şeklinde günlük olarak sumak tüketimine başlamadan önce hekimlerine danışmalıdırlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.