AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sultanahmet Köftecisi adını “Tanınmış Marka” olarak yazdırdı

Sultanahmet Köftecisi adını “Tanınmış Marka” olarak yazdırdı
21 Mart 2016, 10:21

İstanbul’un asırlık lezzet durağı olan Sultanahmet Köftecisi, Türk Patent Enstitüsü tarafından "Tanınmış Marka" olarak tescillendi. Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, “Türkiye’nin en fazla taklit edilen markasıyız. Tanınmış Marka olmak, taklitlerle mücadelemizde bize güç katacak” diye konuştu.

sultanahmet-logo-gidahattiKurulduğu 1920 yılından beri İstanbul’un en önemli lezzet duraklarından biri olan Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından "Tanınmış Marka" olarak tescillendi. Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, TPE’nin 8 Mart 2016 tarihli kararının, dünyaya açılmayı hedefleyen müessesesi için tarihi bir önem taşıdığını belirterek, “Tanınmış Marka” statüsünün herkes tarafından bilinen ve sayılan markalara verildiğinin altını çizdi.

Tezçakın şunları kaydetti: “TPE; bu statüyü elde etmek için yapılan başvurularda kurumun büyüklüğü, çalışan sayısı, piyasaya hâkimiyeti, ürün ve hizmetlerinin piyasadaki yaygınlığı, pazar payı, yıllık satış oranı ve markanın bilinirlik düzeyi gibi çok kapsamlı kriterleri bir süreç içinde değerlendiriyor.

Mehmet-Tezcakin-gidahattiTanınmış Markaların, yalnızca hedef kitlesi tarafından değil, toplumun tüm kesimleri tarafından da biliniyor olması gerekiyor. Yeme içme sektöründe bugüne kadar sadece Kurukahveci Mehmet Efendi, Güllüoğlu, Saray Muhallebicisi, İskender gibi bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda Türk firması bu statüye layık görüldü. Sultanahmet Köftecisi’nin de Tanınmış Markalar arasında yerini alması gurur vericidir.”

Taklitlerle mücadele

Sultanahmet Köftecisi markasının artık TPE tarafından özel olarak korunacağına da dikkati çeken Tezçakın, markalarını izinsiz kullanan işletmelerin bundan sonra ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını bildirdi.  Türkiye’nin en çok taklit edilen markalarının başında geldiklerini, isimlerini izinsiz kullanan 200’e yakın işletme hakkında hukuki süreç başlattıklarını, sonuçlanan tüm davaları kazandıklarını kaydeden Tezçakın, “Tanınmış Marka olmak, taklitlerle mücadelemizde bize güç katacak. Davalar artık daha kısa zamanda sonuçlanabilecek. Taklitçi işletmelerin ödeyecekleri tazminat miktarları artacak” dedi.

Tanınmış Marka nedir?

556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun, tanınmış marka ve toplumda tanınmışlık düzeyi yüksek marka şeklinde ikili bir ayırım getiriyor. Buna göre, markanın tüm sektörlerde tanınmışlığına hükmedilmesi veya sadece belirli sektörleri içine alacak şekilde tanınmışlığına karar verilmesi olarak tanımlanabilir. Türk Patent Enstitüsü yaptığı değerlendirme sonrasında, markanın tüm sınıflarda korunması gerektiğine dair bir inanç geliştiriyorsa,  markanın genel veya belirli sınıflar içinde tanınmışlığı yönünde bir karar veriyor. Bir markanın tanınmışlığının tespiti, Türk Patent Enstitüsüne yapılacak "tanınmışlığın tespitine yönelik" başvuru ile sağlanıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.