Gıda Hattı

Süleyman Soylu kimdir? Süleyman Soylu hayatı

13 Haziran 2022, 09:47
Paylaş
Süleyman Soylu kimdir? Süleyman Soylu hayatı
Süleyman Soylu kimdir? İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen Süleyman Soylu hükümetin en başarılı ve en eleştirilen isimlerinden biri oldu. İşte Süleyman Soylu biyografi...

Süleyman Soylu kimdir? Adalet ve Kalkınma Partisine katılmadan önce 2008-2009 yılları arasında Demokrat Parti Genel Başkanı olan Süleyman Soylu hakkında her şey...

Süleyman Soylu biyografi

doğum; 21 Kasım 1969, İstanbul

mesleği; Türk siyasetçidir.

Mevcut Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı. 2015-2016 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisine katılmadan önce 2008-2009 yılları arasında Demokrat Parti Genel Başkanlığı yaptı. İlk defa Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi, Trabzon milletvekili olarak Meclis'e girdi. 31 Ağustos 2016 tarihinde Efkan Âlâ'nın istifa etmesinin ardından İçişleri Bakanlığı görevine atandı.

Süleyman Soylu hayatı

Erken yaşamı

Süleyman Soylu 21 Kasım 1969 tarihinde İstanbul'da doğdu. Soylu; Trabzon'un Of ilçesinin Çamlı köyündendir. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinde tamamladı. Plevne Lisesinde başlayan ve ardından Karadeniz Teknik Üniversitesinde sürdürdüğü eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. Meslek kariyerine ilk olarak 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası aracı kurumlarında başladı. 1989'da okul arkadaşlarıyla ortaklaşa kurduğu bir şirketle ticaret hayatına atılan Soylu, 1995 yılında kendi kurduğu şirketiyle siyasi hayatının yanı sıra hâlen ticari hayatını da sürdürmektedir.

Siyasete girişi

Siyasi kariyerine ilk olarak 1987 yılında başlayan Soylu, Demokrat Parti ve Adalet Partisi çizgisindeki aile geleneğini devam ettirerek merkez sağ Doğru Yol Partisinin Gençlik Kolları'nda göreve başladı. 1987-1990 yılları arasında Doğru Yol Partisi İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 1995 yılında Doğru Yol Partisi Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Kısa bir süre sonra 17 Temmuz 1995'te bahsi geçen ilçe teşkilatının başına getirilen Soylu, 25 yaşında Türkiye'nin en genç ilçe başkanı unvanını aldı. 18 Nisan 1999'da gerçekleştirilen yerel seçimlerde Gaziosmanpaşa belediye başkanlığı için yarıştı ancak seçilemedi. 29 Nisan 1999'da İstanbul il başkanlığı görevine geldi ve 2002 genel seçimleri öncesi milletvekili adayı oluncaya kadar bu görevi yürüttü.

Demokrat Parti Genel Başkanlığı (2007-2009)

Soylu, Doğru Yol Partisindeki önemli görevlere getirildiğinde o dönemin parti Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili olan Tansu Çiller'in partili genç gözdelerinden olmuştu. Doğru Yol Partisinin 2007 genel seçimleri öncesinde Anavatan Partisiyle birleşme çabaları esnasında Demokrat Parti (DP) ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrasında Mehmet Ağar'ın istifasının ardından yapılan olağanüstü genel kurulun üçüncü turunda Soylu, geçerli 800 oyun 529'unu alarak genel başkanlığa seçildi. 15 Kasım 2008'de gerçekleştirilen Nevval Sevindi ve Refaiddin Şahin'in de aday olduğu Demokrat Parti 9. Olağan Kongresi'nde 993 oy geçerli oyun 922'sini alan Soylu, genel başkanlığa yeniden seçildi.

2009 yerel seçimleri öncesinde, hedefinin 2007 genel seçimlerinde elde edilen yüzde 5,4'lük oy oranının üstüne çıkmak olduğunu söyledi ve "Yüzde 5,4'ün altında kalırsak çekilirim." dedi. Yerel seçimlerde il genel meclisi oylamasında partisi yüzde 4 oy alınca Soylu, seçimin ertesi günü yaptığı açıklamada "Ben bildiğiniz siyasetçilerden değilim." diyerek istifa edeceğini ve kongrede aday olmayacağını açıkladı ancak 12 Mayıs'ta bu kararını değiştirdiğini ve tekrar aday olacağını açıkladı. 16 Mayıs 2009'da kendi talebi ile gerçekleşen 5. Olağanüstü Büyük Kongre'de 3. tur oylaması öncesinde adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Bu süreçten sonra, ülke çapındaki değişik üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen davetlerle Türkiye'nin birçok bölgesinde konferans ve panellere katıldı. 12 Eylül referandumu için sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye’nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu düşünen Soylu, "Demokrasi Buluşmaları" adını verdiği bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşları ile birlikte Türkiye'yi dolaşarak "evet" oyu tercihinin sebeplerini milletle paylaştı. Bu faaliyetinin ardından Hüsamettin Cindoruk'un genel başkan olduğu Demokrat Parti'den ihraç edildi.

Zekeriya Öz'e teşekkürü

Süleyman Soylu, 2011'de katıldığı bir televizyon programında Ersoy Dede'ye verdiği röportajda,

Burada, herkesin huzurunda, Savcı Zekeriya Öz'e; milletim adına, geleceğim adına, çocuklarım adına, ülkemin yarınları adına minnettarım ve müteşekkirim. Sadece kendisine değil, arkadaşlarına da. Bizim hayallerimizi altüst etti. Bizim geçmişte yaşadığımız meselelerdeki bütün kara tablolarımızı bertaraf etti. Türkiye'de halkın da iktidara gelebileceğinin en önemli işaretlerinden birisini verdi. %58'lik Evet'te onun çok payı var. Ortaya koymuş olduğu kararların payı var. Ben bunu çok önemsiyorum. dedi.

Zekeriya Öz hakkında 2015 yılında FETÖ üyeliğinden soruşturma açılmış ve Öz, yurt dışına kaçmıştı.

AK Parti ve bakanlık dönemi

Geçmişte Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında ağır ithamlarda bulunmuş ve yolsuzluk suçlamaları yöneltmişti. Demokrat Parti döneminde yaptığı bir mitingde, AK Parti'nin Türk Telekom'da yolsuzluk yaptığını iddia ederek Soylu, "Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenden hesap sormazsam namerdim." demişti.

Soylu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle 5 Eylül 2012'de Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nde düzenlenen genişletilmiş grup toplantısındaki törenle resmî olarak Adalet ve Kalkınma Partisine katıldı. 30 Eylül 2012'de Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna seçildi, müteakiben Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon milletvekili seçildi. 12 Eylül 2015 Adalet ve Kalkınma Partisi 5. Olağan Kongresinde yeniden Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 13 Eylül 2015'te de Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini Mustafa Ataş'a devretti.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon 1. sıra adayı oldu ve seçilerek meclise girdi. 24 Kasım 2015'te Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye Hükûmetinde Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine atanan Soylu, Ahmet Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine devam etti.

Soylu, 31 Ağustos 2016'da istifa eden Efkan Ala'nın yerine Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı görevine atandı. Bazı yerel yorumcular, Soylu'nun FETÖ/PDY ile mücadeledeki tavrı ve 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında Ankara'da sokağa çıkarak darbe girişimine karşı yürütülen protestolarda yer alması nedeniyle İçişleri Bakanlığına atandığını iddia ettiler.

Soylu, 9 Eylül 2016'da terör örgütlerine destek verdikleri iddia edilen bazı belediyelerde görevden almaların olacağını söyleyerek "28 belediyenin yönetimi Kandil'in talimatıyla değil, şu ay yıldızlı bayrağı kendi gönlüne sindirmiş insanların yönetimiyle devam edecektir" ifadelerini kullandı. 11 Eylül 2016'da ise 2 il, 24 ilçe ve 2 belde belediyesine kayyum atandı. Ayrıca Hakkâri, Batman, Şanlıurfa ve Diyarbakır'daki belediyelere de kayyum atandı.

Bakanlıktan istifası

10 Nisan 2020 tarihinde COVID–19 salgını dolayısıyla ilan edilen 2 günlük sokağa çıkma yasağının aynı gün iki saat önceden açıklanması sebebiyle vatandaşların marketlerde ve fırınlarda yoğunluk oluşturması tepkiye neden oldu. Bu yaşanan süreçte kararı açıklarken "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla" demesine rağmen sorumluluğun şahsına ait olduğunu belirterek 12 Nisan 2020 tarihinde görevinden istifa ettiğini açıkladı. Fakat Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu istifanın kabul edilmediği açıklandı.

Sedat Peker'in iddiaları

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in 13 Mayıs 2021 tarihinde yayınladığı videoda Süleyman Soylu'nun Bakanlık rütbesini kullanarak Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan üzerinde bir zanlıyı serbest bırakması için baskı kurduğu ve bu nedenle Çalışkan'ın intihar ettiği iddia edildi. Süleyman Soylu ise Twitter üzerinden verdiği cevapta Sedat Peker'in iddialarının yalan ve iftira olduğunu belirtti.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, yaptığı bir paylaşımda gazeteci Hadi Özışık aracılığıyla Soylu'nun kendisiyle pazarlık yaptığını belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.