Gıda Hattı

Sütaş, Sağlıklı Beslenmeyi Teşvik İçin 'Sütte Verginin Yüzde 1'e Çekilmesini' İstiyor (Dünya)

27 Temmuz 2007, 16:41
Paylaş

Sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için sütten alınan verginin ekmek gibi yüzde 1'e çekilmesi gerektiğini savunan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Aksaray'da bir süt fabrikası kurmaya hazırlandıklarını duyurdu. Bu arada aralarında Sütaş'ın da bulunduğu çeşitli sponsorların desteğinde hazırlanan renkli inek heykellerinden oluşan 'Cow Parade', 1 Ağustos'tan itibaren halkın karşısına çıkacağı duyuruldu.

Türkiye'de hayvancılığın gelişme ve de istihdamı geliştirmeye yönelik projeler üretmeye devam ettiklerini dile getirten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, sağlıklı beslenmeyi teşvik amacıyla sütteki KDV oranının yüzde 8'den yüzde 1'e çekilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, "Küresel ısınma nedeniyle dünyada süt ve yem fiyatları yükseldi. Bu dönemde yaşanan fiyat artışlarını tüketiciye yansıtmama adına KDV'de indirme gidilerek önlem alınabilir. Bu yıl yapılan KDV düzenlemesinde süt ürünleri yoktu. Ekmekteki KDV oranı 1 iken, sütteki KDV'nin 8 olması bir çelişkiyi gösteriyor. Biz hala ekmek tüketen toplum olmak iradesinde değiliz. Sağlıklı beslenmeyi teşvik için de kampanya yaparak, bir başlangıç yapıp, KDV oranını yüzde 1'e düşürülerek bir jest yapılabilir" dedi.

Sütaş'tan Aksaray'a süt fabrikası

"Türkiye'nin Sütçüsü" olarak tanımlanan Sütaş'ın yatırımları ve sosyal projeleri hakkında Feriye Lokantası'nda basın toplantısı düzenledi. Aksaray'a süt fabrikası açacaklarını söyleyen Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Organize Sanayi Bölgesi'nde, 44 bin metrekaresi kapalı 90 bin metrekare üzerine kurulacak yatırımın 90 milyon dolara mal olacağını açıkladı. Kaba inşaatı tamamlanan fabrikanın, kısmen 2007'nin sonunda, tamamen ise 2008'in başında devreye gireceğini belirten Yılmaz, "Günlük süt işleme kapasitesi bin 300 ton olacak işletmede, yanı başına kurulacak yem fabrikası ile birlikte yaklaşık bin kişi istihdam edilecek. Tesisin yöredeki 12 bin 500 ila 15 bin civarında üreticiden süt toplayacağı ve diğer yan işlerin yaratacağı iş hacmi de hesaba katıldığında Aksaray Fabrikası, Aksaray ve yöresi için her gün 1 trilyon liralık bir iş hacmi yaratmış olacak" diye konuştu.

Sütaş Orta Anadolu Projesi kapsamında süt fabrikasının yanı sıra bir yem fabrikası açacaklarını da belirten Yılmaz, Bursa-Karacabey'de olduğu gibi Süt Hayvancılığı Eğitim Merkezi'ni de Aksaray Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ile işbirliği halinde faaliyete geçireceklerini açıkladı.

İnek heykelleri 1 Ağustos'ta sokaklara çıkacak

Öte yandan, Dünyanın en büyük açık hava sanat etkinliği olan Cow Parade, Paris, New York, Monako, Moskova, Sidney, Tokyo, Londra gibi dünyanın 54 büyük şehrinden sonra şimdi Sütaş'ın ana sponsorluğu ile İstanbul'da yapılacak. İstanbul sokakları, 01 Ağustos - 31 Ekim 2007 tarihleri arasında, sanatçılar, ünlüler ve öğrenciler tarafından tasarlanmış, rengarenk inek heykellerinin sergileneceği dünyanın en büyük halka açık sanat etkinliğine ve sosyal sorumluluk projesine ev sahipliği yapacak. Yaklaşık 150 inek heykeli aralarında Sütaş'ın da bulunduğu, her biri değişik firmaların desteğiyle, birbirinden farklı desenlerle İstanbul sokaklarını renklendirecek.

Şehrin en hareketli merkezlerinde sergilenecek inek heykelleri Şişli, Nişantaşı, Harbiye, Beyoğlu, Bebek, Ortaköy, Sultanahmet ve Kanyon, Akmerkez, Profilo, Metro City ve Cevahir alışveriş merkezlerinde yer alarak, şehirde 12 hafta boyunca unutulmaz ve sihirli bir atmosfer yaşatacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.