Gıda Hattı

Sütaş 1 Milyon Ton Süt İşleyecek

9 Ekim 2007, 16:52
Paylaş

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Aksaray'daki yapımı devam eden süt fabrikasının üretime geçmesiyle Sütaş olarak günde 1 milyon litre süt işleyeceklerini, Avrupa'ya ihracata hazır olduklarını söyledi.

Sütaş Orta Anadolu Sütçülük Projesi'nin süt fabrikası, üniversite-sanayi işbirliği, hayvancılık eğitim merkezi, damızlık süt sığırı geliştirme merkezi ve yem fabrikası ile entegre bir yatırım olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

“Sütaş'ın Aksaray fabrikası, Organize Sanayi Bölgesi'nde 44 bin metrekaresi kapalı 90 bin metrekare üzerine kuruluyor. 90 milyon dolarlık yatırım sonunda yılda 500 bin ton süt, 250 bin ton kesif yem, 1500 damızlık süt sığırı üretilirken, 1500 kişiye de istihdam yaratılacak. 10 bini aşkın üretici aile ve örgütleri ile sözleşme yapılması planlanıyor, üreticilere ayda 25 milyon YTL süt bedeli ödenecek. Bölgede yaratılacak ekonomik faaliyetlerin toplam büyüklüğü ise yılda 600 milyon YTL'ye ulaşması bekleniyor. Proje dahilindeki süt ve yem fabrikasının 2007 yılı sonunda devreye girmesi planlanıyor.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.