Gıda Hattı

Süt Üreticileri 10'luk İndirimi Kabul Etmedi

20 Şubat 2008, 01:41
Paylaş

Süt üreticilerinin, süt alımı yapan sanayicilerin yüzde 10'luk fiyat indirim talebini kabul etmediği bildirildi.

Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanlığı'nca Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerinde kurulmuş olan süt üreticileri, kooperatif ve damızlık sığır yetiştirici birliklerinin Mersin Sultaşa Otel'de yaptığı toplantının sonuç bildirgesi açıklandı.

22 birlik başkanının imzaladığı bildirgede, bölgede süt alımı yapan sanayicilerin yüzde 10'luk fiyat indirim taleplerinin görüşüldüğü ve kabul edilmediği belirtildi.

Sanayicinin talep ettiği fiyat indirimi için haklı bir gerekçelerinin bulunmadığı ifade edilirken, hükümetin yılbaşında yaptığı yüzde 10'luk KDV indiriminin ise tüketiciye ve üreticiye yansıtılmadığı kaydedildi.

Sanayicinin kendi arasında anlaşarak fiyatı geri çekmesinin rekabet kurallarına uygun olmadığı ve gerekirse üretici birliklerinin konuyu rekabet kuruluna götürebilecekleri ifade edilen bildirgede şu görüşlere yer verildi: "Üretici birlikleri her bölgede süt satışlarını merkez birliği ile koordineli olarak mutlaka ihale yoluyla ve sözleşmeye bağlı yapacak. Süt üreticileri merkez birliğinin onayını almadan çiğ süt fiyatında indirim uygulayan birliklerin icmal hazırlama yetki belgeleri iptal edilecek. Bölgesinde sözleşmeye uymayan sanayicilerin Süt Üreticileri Merkez Birliği'ne bağlı birliklerin açtığı ihalelere katılması engellenecek."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.