Gıda Hattı

Süt Sektörü Yatırım Atağında, Yeni Tesisler İçin Düğmeye Basıldı

22 Şubat 2008, 17:32
Paylaş

Geçtiğimiz yılı hareketli geçiren süt sektörü 2008 yılında yatırımlara hız verdi. Danone ve Pınar kapasite artırma kararı alırken Ülker, Kaanlar ve Ateşoğlu yeni fabrika yatırımları için düğmeye bastı.

Yerli yabancı pek çok yatırımcının ilgi odağı haline gelen süt sektörü 2008'i yatırım yılı ilan etti. Danone ve Pınar kapasite artırma kararı alırken Ülker ve Kaanlar ise yeni fabrika yatırımları için düğmeye bastı. Geçtiğimiz yıl Aksaray'da fabrika yatırımına girişen Sütaş ise, fabrikasını haziran ayına kadar yetiştirmeyi planlıyor. Sektöre 30 yıl önce yoğurt üretimiyle adım atan Ateşoğlu da kendi sütünü üretmek için 3 milyon dolarlık yatırımla Silivri'de çiftlik kurmak için adım attı. Dimes ise bu yıl peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerine yönelik yatırımlara ağırlık verecek.

Yatırım konusunda en hızlı davranan firmalardan biri Kaanlar oldu. Bu yıl Malkara-Tekirdağ süt fabrikasına ilave olarak 10 milyon dolarlık yatırımla 20 bin metrekarelik bir fabrika binası kurmayı planlayan Kaanlar, böylece günlük 300 ton olan süt tonajını 800 tona çıkaracak. Beyaz ve kaşar peynir gibi ürün çeşitlerinde kapasite artırımı yapmayı planlayan şirket, tesiste 2008 yılı için 5 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. 2009 yılında ise Balıkesir Bölgesi'nde bir fabrika daha açacaklarını söyleyen Kaanlar Gıda Dış Ticaret Müdürü Ahmet Kaan, "Bu fabrikamızın yanında sütün bol olduğu yörelerden Balıkesir bölgesinde fabrika yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz ve 2009 yılı itibari ile yeni fabrikamız ile birlikte Balıkesir bölgesinde yatırımımızı da basına duyuracağız" diye konuştu.

Yabancıların da gözü Türkiye'de

Süt sektörünün pek çok yatırımcının ilgi odağı haline geldiğini söyleyen Kaan, bir çok farklı sektörden işadamı ve sanayicinin sektörünün geleceğini gördükleri için hayvancılık projeleri üzerinde yoğunlaştığına dikkat çekti. Ayrıca yabancı yatırımcıların da gözünün Türkiye pazarında olduğunu dile getiren Kaan, "Bunların içerisinde Avrupa'nın en büyüklerinden birisi gelip fabrikamızı ziyaret edip bizimle ayrıntılı bir şekilde konuşmak istediler ve Türkiye piyasasına en erken zamanda girmek istediklerinin bizlere beyan ettiler. Şu an dış yatırımcıyla birlikte, içeride de çok büyük çalkantılar mevcut. Son dönemlerde bu konuda büyük firmaların belli bölgelerde yeni yatırımları veya fabrika satın almaları yoluyla büyümelerini görüyoruz" diye konuştu.

Danone yatırımlara devam ediyor

Medyada haklarında çıkan haberler yüzünden sıkıntıda oldukları iddia edilen Danone ise yatırımlara devam konusunda ısrarlı. Türkiye pazarına girdiğinden bu yana yaklaşık 500 milyon YTL'lik yatırım yapan ve Türkiye'yi "yatırımda öncelikli 5 pazar" arasında gören Danone, bu yıl kapasite artırım çalışmalarıyla öne çıkacak. Türkiye'de sütlü ürünler pazarını büyütme ve geliştirme vizyonu doğrultusunda yatırımlara devam edeceklerini söyleyen Danone Genel Müdürü Serpil Timuray, "Groupe Danone'nin ortalama yıllık yatırım bütcesi, cironun yüzde 4'ü oranında. Türkiye'nin yatırımda öncelikli konumu itibariyle yatırımlarımız ileriki dönemlerde de bu payın üzerinde seyretmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Büyüme programımıza paralel mevcut fabrikalarımızda kapasite artırımı planlanıyoruz" diyor.

Yatırımlarımızın odak noktasında inovasyon olduğunu dile getiren Timuray, fonksiyonel gıdalar ve çocuk beslenmesine öncelik vereceklerini belirtiyor. Gönen fabrikasının satmayı düşünmediklerini aktaran Timuray, tüm faaliyetlerin ve yatırımların planlandığı üzere devam ettiğini vurguluyor.

Pek çok yeni ürün üzerinde çalışmalarını sürdüren Pınar Süt, 2008 yılında, artan talepler doğrultusunda bazı ürünlerde kapasite arttırmayı planlıyor. Yaşar Holding Gıda Grubu Pazarlama Direktörü İçim Er, Yaşar Holding Gıda Grubu olarak 2008'de yaklaşık yüzde 20 büyüme hedeflediklerini söylüyor.

90 milyon dolarlık fabrika Haziran'da bitiyor

Sütaş Orta Anadolu Sütçülük Projesi çerçevesinde Aksaray'da fabrika yatırımına girişen Sütaş, açılışı haziran ayında yapmayı planlıyor. 44 bin metrekaresi kapalı 90 bin metrekare bir büyüklüğe sahip olan fabrika 90 milyon dolara mal olacak. Günlük bin 300 ton süt işleme kapasitesine sahip fabrika, bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Ancak proje sadece bir süt fabrikasıyla da sınırlı değil. Şirket, fabrikanın yakınına bir yem fabrikası ile tıpkı Karacabey'de olduğu gibi bir çiftçi eğitim merkezi ve ilaveten bin başlık bir damızlık süt sığırı üretim çiftliği kurmayı planlıyor. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, "Amacımız sadece bölgenin sütünü almak değil, Aksaray ve çevresinde modern sütçülüğün gelişmesine ve yaygınlaşmasına da katkıda bulunmak" diye konuşuyor. Süt ve süt ürünleri tüketiminin bir ülkenin zihinsel ve fiziksel açıdan yeterli insan kaynağına sahip olabilmesinin en düşük maliyetli yolu olduğunu söyleyen Yılmaz, Türkiye gibi genç nüfusa sahip bir ülkede süt tüketiminin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor. Türkiye'de bu gelişmelerle birlikte süt ve süt ürünleri tüketiminin zaman içinde artacağını vurgulayan Yılmaz, bu durumun yatırımcıyı süt ve süt ürünleri sektörüne yönelttiğini dile getiriyor.

Ülker fabrika için yer arıyor

Süt ve sütlü ürünler sektöründe yüzde 17.5'lik payı ile ikinci sırada yer alan Ülker, pazarda hızlı büyüyerek payını artırmayı hedefliyor. Kısa bir süre önce Karaman fabrikasını devreye sokan şirket, tesisleri önümüzdeki bir kaç ay içinde tam kapasiteyle çalıştırmaya başlayacak. Pamukova'daki Ak Gıda fabrikasında yenileme çalışmalarına devam eden Ülker, bu yıl içinde yeni bir fabrika yatırımı daha gerçekleştirmek için yer arıyor. Şirketin fabrikayı Çorlu'da kurmayı planladığı iddia ediliyor.

Sektöre 30 yıl önce yoğurt üretimiyle adım atan Ateşoğlu kendi sütünü üretmek için çiftlik kurmaya karar verdi. Silivri'de yeni bir fabrika ile birlikte çiftlik kurmayı planlayan şirket, yatırım için 3 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Ateşoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ateşoğlu, ihtiyaç duydukları sütün büyük kısmını kendilerinin üretmek istediklerini söylüyor. 1995 yılında Orta Karadeniz Bölgesi'nde kaybolmaya yüz tutmuş süt hayvancılığının yeniden canlandırılması ve köyden kente göçün önlenmesi amacıyla süt sektörüne giren Dimes, bu yıl peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerine yönelik yatırımlara ağırlık verecek. Tokat'ın Turhal ilçesindeki Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi'nde Türkiye'nin en modern damızlık hayvan üretim istasyonunu kurduklarını söyleyen Dimes Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Diren, "Çok iyi bir alt yapı oluşturduk. Çalışmaları tamamlandı ve bölgeye damızlık hayvan vereceğiz. Biz, Türkiye florası içinde yetişmiş, bölgeye adapte olmuş hayvanlar yetiştiriyoruz. Bu çok başarılı bir iş oldu. Türkiye'de hayvancılığın gelişmesi içinde böyle olması gerektiğini düşünüyoruz. 2008 yılında yatırımlarımızı peynir, süt gibi yenilebilir sütte yapacağız. Ayrıca 2008 yılında süt ürün portföyümüz için iletişim çalışmalarına başlamayı planlıyoruz" diye konuşuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.