Gıda Hattı

Süt Sektörü "Konsey" İçin Bakanlıktan Davet Bekliyor

25 Temmuz 2007, 16:38
Paylaş

Ulusal Ürün Konseyleri Yönetmeliği'nin Nisan ayında çıkmasından sonra kurulan pamuk, zeytinyağı ve fındık konseylerinin ardından süt sektöründe de çalışmalar hızlandı. Süt konseyinin ilk toplantısı için sektörün tarafları Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan davet bekliyor. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Tokoğlu, bakanlıktan süt konseyinin kurulmasına yönelik toplantı için davet beklediklerini söyledi.

Birliğin geçtiğimiz ay yapılan genel kurulunda başkan seçilen Tokoğlu, süt sektörünün sorunlarına, sektördeki tüm taraflar olarak tek bir masanın etrafında anlaşarak çözüm bulmayı amaçladıklarını dile getirdi. Tokoğlu, “Süt konseyinde bakanlık, üniversite ve tüketici temsilcileri, sanayiciler, üreticiler yer alacak. 5-6 yıl önce konsey kurmak için yola çıkılmıştı. Ancak Tarım Kanunu'nun çıkmasının ardından çalışmalar hızlandı. Konseyler kurulmaya başlandı. Süt konseyini kurmak için de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan davet bekliyoruz. Üreticiler ve sanayiciler olarak sektörün sorunlarına birlikte çözüm arayacağız” dedi. Tokoğlu, yapacakları ilk toplantının somut sonuçlar vereceğine inandığını kaydetti.

Fiyatlar maliyete bağlı

Konsey çalışmalarına başladığında üreticilerin öncelikli sorunlarını gündeme taşıyarak, çözüm arayacaklarına değinen Tokoğlu, Türkiye'de süt fiyatlarının çok yüksek olduğu yönünde bir kamuoyu oluşturulduğunu hatırlattı. Tokoğlu, şöyle devam etti:

“En pahalı sütün Türkiye'de tüketildiği söyleniyor. Oysa bunu söylerken üretim maliyetlerini göz ardı etmemek gerekiyor. Sütün fiyatını diğer ülkelerin fiyatları ile kıyaslarken aynı ülkelerin maliyetlerini de göz önüne almak lazım. Türk üreticisinin maliyetleri yurtdışındakiler ile eşit seviyeye gelirse süt fiyatları yükselmez. Üretici üretimini devam ettirmek için bu fiyattan satmak zorunda kalıyor. Son 6 ayda yağmur yağmadığı için yeraltından çektiğimiz suyla kaba yem üretiyoruz. Üretici eleştirilirken içinde bulunduğu koşullar da dikkate alınmalı.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.