Gıda Hattı

Su ürünleri sektöründe pandemi etkisine acil müdahale geliyor!

25 Haziran 2021, 11:27
Paylaş
Su ürünleri sektöründe pandemi etkisine acil müdahale geliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı ve FAO işbirliğiyle, pandemi sürecinde yara alan balıkçılık sektöründe acil duruma hazırlık ve müdahale için stratejik planlama yapılacak. Sektördeki Covid-19 etkisinin “bilinçli tüketici” ile giderileceği proje, aynı zamanda gelecekteki olası krizlere karşı da bir acil durum eylem planı olacak.

Su ürünleri üretimi, pandemi tedbirleriyle geçen 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 6,1 azalarak 785 bin 811 ton olarak gerçekleşirken, özellikle su ürünleri avcılığındaki yüzde 21,3’lük düşüş dikkat çekmişti.

Covid-19 salgınının en çok etkilediği sektörlerden biri de balıkçılık

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle, pandeminin sektöre olumsuz etkilerini giderme ve olası krizlere karşı dayanıklılığı artırma amacıyla başlatılan ‘Balıkçılık ve Su Ürünleri Sektörel Hazırlık-Covid19 Etkilerine Karşı Müdahale’ projesi kapsamında bir çalıştay düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, hassas depolama, soğuk lojistik zorunluluğu gibi nedenlerle balıkçılık sektörünün kısıtlamalardan en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğine dikkat çekti. Selışık, tüketim teşvikini ve tüketici eğitimini odağına alan projenin, üretimde yaşanan yaraların sarılmasına yardımcı olacağını belirterek, “Bu proje aynı zamanda Covid19 gibi olası krizlere karşı gelecekte de bir acil durum eylem planı olacaktır” dedi.

2020’de üretimde ve sektör gelirlerinde düşüş yaşandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz da, projeden beklentilerini dile getirdi.

Su ürünleri sektörünün son yıllarda hızla büyüyen sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Türkyılmaz, sektörün ilerisi için umut verdiğini söyledi. 2020 yılında su ürünleri ihracatını pandemiye rağmen küçük bir artış göstererek 1 milyar 64 milyon dolara çıktığını belirten Türkyılmaz, “Pandemi sürecinde alınan tedbirler nedeniyle hem avcılıkta hem üretimde bazı aksaklıklar ve buna bağlı olarak gelirlerde de düşüşler görüldü. Bu projenin sonunda bize ilham verecek sonuçlar çıkmasını diliyorum” diye konuştu.

Covid-19’un sektöre etkileri analiz edildi

FAO Balıkçılık ve Deniz Ürünleri Uzmanı Florence Poulain ise çalıştayda projenin hedeflerini anlatarak, “Proje kriz yönetiminde kurumsal kapasiteyi geliştirmeyi ve Covid-19'dan etkilenen balık üretimi ve ihracat rekabet gücünün yeniden kazanılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor” dedi.

Poulain’den sonra FAO’nun uluslararası danışmanlarından Simon Diffey de, projenin öngörülen çalışma takviminin ayrıntıları hakkında bir sunum yaptı.

Sunumunda, balıkçılık sektörünün genel görünümünü ve Covid-19’un balıkçılık sektörüne etkilerini analiz eden FAO danışmanlarından Binhan Ganioğlu ise, pandemi sürecinde pazarda ciddi bir daralma olduğunu, ciddi üretim, iş ve gelir kayıpları yaşandığını ifade etti.

FAO teknik uzmanlarından John Lansley’in pandemi döneminde uygulanan projeleri ve en başarılı örnekleri anlattığı çalıştay, katılımcıların soru cevap bölümüyle sona erdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.