Gıda Hattı

Su ürünleri avcılığına 4 yıllık düzenleme!

22 Ağustos 2020, 11:41
Paylaş
Su ürünleri avcılığına 4 yıllık düzenleme!

Tarım ve Orman Bakanlığınca yayımlanan iki ayrı tebliğ ile 1 Eylül 2020-31 Ağustos 2024 tarihleri arasında ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığına ilişkin esaslar belirlendi. Bakan Pakdemirli, “Su ürünleri avcılığı Akdeniz’de 15 Eylül, diğer denizlerimizde 1 Eylül’de başlayacak. Marmara Denizi, Boğazlar, Karadeniz ile içsularda ışıkla avcılık yasaklanmıştır” bilgisini verdi.

Denizlerde ve içsularda yapılacak ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığına yönelik düzenlemeleri içeren 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2020/20) ile 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2020/21), 22 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Su ürünleri avcılığına ilişkin yükümlülük, sınırlama ve yasaklar düzenlendi

Yayımlanan tebliğlerin 1/9/2020 - 31/8/2024 tarihleri arasında uygulanacağını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Bu tebliğler, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir işletilmesinin sağlanması için su ürünleri avcılığına ilişkin yükümlülük, sınırlama ve kuralları düzenlemektedir” diye konuştu.

Tebliğlerin su ürünleri sektörünün tüm paydaşlarının görüş ve önerileri dikkate alınarak katılımcı bir yaklaşımla hazırlandığını ifade eden Pakdemirli, “Tebliğler ile balığın ve ekmeğini helal yoldan kazanan balıkçılarımızın hakları korunması amaçlanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Su ürünleri avcılığı Akdeniz’de 15 Eylül, diğer denizlerimizde 1 Eylül’de başlayacak

Tebliğlerde getirilen bazı önemli düzenlemelere de değinen Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“- Gırgır ve trol yöntemi ile su ürünleri avcılığı Akdeniz’de 15 Eylül, diğer denizlerimizde ise 1 Eylül tarihinde başlayacak ve tüm denizlerimizde 15 Nisan itibari ile sona erecektir.

- Geleneksel yöntemlerle avcılık yapan kıyı balıkçılarımız ise tebliğ ile getirilen düzenlemelere uymak şartı ile avcılık faaliyetlerini yıl boyunca yapabileceklerdir.

- Hassas bir ekosisteme sahip olan ve önemli balık türlerimizin üreme ve beslenme alanlarından Marmara Denizi, Çanakkale ve İstanbul Boğazı, Karadeniz ile içsularda ışıkla avcılık yasaklanmıştır.

- Hassas ekosisteme sahip üreme bölgelerinde başta Muğla ilinde bulunan Fethiye, Hisarönü Körfezinde ve Antalya ili Kaş-Kekova-Aperlia bölgesinde koruma alanları oluşturuldu.

Su ürünleri avcılığı için tür ve boylar belirlendi

- Su ürünleri avcılığında yer, zaman, tür, boy, avlanma mesafesi ile av araçları bakımından bazı düzenlemeler getirilmiştir. Eşkina ve Minekop balıklarının avlanabilir asgari boy uzunlukları artırılmış ahtapot da ise avlanabilir asgari *Avrupa Birliğine uygulanan ağırlık kuralına uygun olacak şekilde* ağırlık miktarı düşürülmüştür.

- Uluslararası sözleşmelerle korumaya alınan türler ile denizlerimizde bazı kıkırdaklı balık türleri ve içsularımız da yağ balığı gibi nesli tehlike altında olan türlerin avcılığı tamamen yasaklanmıştır.

- Deniz patlıcanı avcılığında münavebe yöntemi uygulanmış, İzmir’in kuzeyi ve Balıkesir Ayvalık bölgesi avcılığa kapatılarak, İzmir’in güneyi ile Aydın ve Muğla bölgesi avcılığa açılmıştır.

Su ürünlerinin nakli için belge alınacak

- Avcılık yoluyla elde edilen su ürünlerinden 50 kg ve üzerinde olan miktarların naklinde nakil belgesi alınması zorunludur. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, su ürünleri teknisyeni, teknikeri, su ürünleri ve balıkçılık teknolojisi mühendisi istihdam eden balıkçı gemileri, su ürünleri kooperatif, birlik, üretici birlikleri veya üst birliklerine nakil belgesi düzenleme yetkisi verilebilecektir.

- 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren av araçlarının markalanması zorunlu hale getirilmiştir.

- Işıkla avcılık da beyaz ışık kullanımı yasaklanmıştır.

- Avrupa’da ve gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uygulanan ve özel avlak prensibi ile işletilen rekreasyonel avcılık modeline ilk kez yer verilmiştir.

- Amatör amaçlı avcılık yapan balıkçılar kiraya verilmiş alanlarda sadece resmi tatil günlerinde avcılık yapabilmekte iken bu kısıtlama kaldırılmıştır.

Amatör balıkçılıkta ışıkla avlanma yapılamayacak

- Amatör balıkçılıkta avlanma amaçlı her türlü ışık kullanımı yasaklanmıştır. Can ve mal güvenliği açısından 50 watt’ı geçmemek şartıyla tekne içerisinde ve kıyıda aydınlatma amaçlı ışık kullanılabilecektir.

-  Ticari amaçlı amatör balıkçılık turizm faaliyetlerine yönelik yeni düzenlemeler yapılmıştır.”

Su ürünlerinin ülkemiz ekonomisi ve insan beslenmesi açısından önemli olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli  “Su ürünleri stoklarımızın korunması ve avcılığının sürdürülebilirliğinin sağlaması amacıyla balıkçılarımızın tebliğ ile getirilen düzenlemelere uygun avcılık yapmaları önem taşımaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

Her iki Tebliğ, 1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.