Gıda Hattı

Su tüketimi için çarpıcı uyarı! Günlük su tüketimi ne olmalı?

21 Mart 2018, 12:00
Paylaş
Su tüketimi için çarpıcı uyarı! Günlük su tüketimi ne olmalı?

22 Mart Dünya Su Günü öncesinde, Türkiye’deki yetişkinlerin ortalamada önerilenden yüzde 48, çocukların ise yüzde 45 daha az su tükettiği bildirildi.

Her yıl 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla, su kaynaklarının korunmasının önemine dikkat çekilirken, sağlıklı bir yaşam sürmek için yeterli su tüketilmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.

Hayat Su Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, su tüketiminin önemine dikkat çekti.

Hayat Su Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu

Günlük su tüketimi ne kadar olmalı?

İnsan vücudunun yüzde 60’nın su olduğunu ve hayati fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için çocukluktan itibaren yeterli miktarda su tüketilmesinin kritik olduğunu belirten Çuhadaroğlu, Türkiye’deki yetişkinlerin ortalamada önerilenden yüzde 48, çocukların ise yüzde 45 daha az su tükettiğine dikkat çekti. Çuhadaroğlu, şu bilgileri verdi:

“Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA tarafından; kadınlar için önerilen su tüketimi günlük bin 600 mililitre iken, Türkiye’de bu oran 902 mililitre; erkekler için ise 2 bin mililitre iken ülkemizde 983 mililitredir. Önerilen miktarlara maalesef ancak yaz mevsiminde ve havaların sıcak olduğu dönemlerde ulaşabiliyoruz. Kişi başı yıllık ortalama 149 litre olan su tüketiminin, yüzde 22’si de bu dönemlere denk gelen yılın iki ayında gerçekleşiyor. Bu oranlar ülkemizde gerekli seviyelerde su tüketimi olmadığını gözler önüne seriyor.”

su-icen-cocuk-gidahattiÇocukların sıvı alımının yüzde 52’si su dışındaki içeceklerden

Hayat Su Genel Müdürü Çuhadaroğlu, yeterli miktarlarda sıvı tüketmeyen çocukların aldıkları sıvının yüzde 52’sinin su harici içeceklerden oluştuğunun da altını çizdi. Çuhadaroğlu, çocuklara su içme alışkanlığı kazandırmak için çeşitli projeler yaptıklarını sözlerine ekledi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.