Su Tüketimi , Günlük Su İhtiyacı ve Dehidrasyon

Su Tüketimi , Günlük Su İhtiyacı

Su insan yaşamı için hayati bir önem taşımaktadır.  Vücudumuz pek çok hayati işlevi yerine getirebilmek için suya ihtiyaç duyar. Su yetişkin bir kişinin vücut ağırlığının %60-70’ini (2/3’ünün) oluşturur.

İçeceklerden ve besinlerden sindirim yoluyla vücudumuza aldığımız su; sindirim, solumun sistemleri ve deri yoluyla vücuttan atılır. Vücutta su dengesinin sağlanması için günlük su alımının su kaybına eşit olması gerekmektedir. Yetişkin bir insan bir kısmı yiyeceklerden karşılanmak üzere günde 2-3 litre suya ihtiyaç duyar.

Vücudun ihtiyaç duyduğu oranda su tüketilmediğinde, vücutta su dengesi bozulur ve vücut işlevlerini yerin getiremez hale gelir. Bir kişi yemek yemeden haftalarca yaşayabilir ancak su içmeden sadece günlerce yaşar.

 

Günlük Su İhtiyacı

Yetişkin bir insan vücut ağırlığının %60-70’i (3/2’si) sudur. Bu oran yaşa, cinsiyete, kiloya bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin yeni doğan bebeklerin vücudundaki su oranı %75’dir. Yaşamın ilk 5 gününde %70’e inen su oranı, sonradan yavaş yavaş azalarak bir yaşın sonunda yetişkindeki su oranına yaklaşır. Erkeklerdeki su oranı kadınlara, şişmanlar zayıflara oranla daha fazladır. Yaş ilerledikçe de vücut suyunda azalma görülür.

Su besinler ve içeceklerle de sindirim yoluyla vücuda alınır. Vücuda alınan su sindirim sisteminde emildikten sonra kana geçer. Kan dolaşımı ile vücuda dağılır ve kılcal damarlardan çıkarak doku sıvısını oluşturur. Hücre içinde bazı kimyasal reaksiyonlara katıldıktan sonra tekrar hücre dışına çıkar ve tekrar doku sıvısına dönüşür. Dokulardan kan dolaşımına katılır. Kan dolaşımı aracılığı ile böbreklere gelerek önemli bir kısmı idrar olarak vücut dışına atılır. Diğer bir kısmı ise deri, solunum ve sindirim sistemi vasıtasıyla kullanılıp vücuttan atılır.

Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı ortalama 2, 3 litre kadardır. Suyun vücuda alımı ve atılımı bir denge içinde oluşur. Vücutta normal sıvı hacminin korunması için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekir. Bu denge bozulduğunda hastalıklar ortaya çıkar. Yemek yemeden aylarca yaşanabilir, ancak susuz sadece birkaç hafta dayanılabilir. İnsan vücudunda su dengesini düzenleyen (regüle eden) merkezler ve sistemler mevcuttur.

Suyun insan vücudunda görevleri

Dehidrasyon – Vücuttan su kaybı 

 

Vücuda alınan su, idrarla böbreklerden, solunum havasıyla akciğerlerden, terleme yolu ile deriden ve gaita ile bağırsaklardan vücut dışına atılır. Vücudun günlük kaybettiği su ihtiyacını karşılamak için uzmanlar normal bir insanın günde 6-8 bardak su içmesi gerektiğini belirtmektedir. Vücut ağırlığının yüzdesi olarak su kaybının sonuçları şu şekilde olabileceği belirtilmektedir:

•     %1: Susuzluk hissi, ısı düzeninin bozulması,    performans azalması,
•     %3: Vücut ısı düzenin iyice bozulması, aşırı susuzluk hissi,
•     %4: Fiziksel performansın %20-30 düşmesi,
•     %5: Baş ağrısı, yorgunluk,
•     %6: Halsizlik, titreme,
•     %7: Fiziksel aktivite sürerse bayılma,
•     %10: Bilinç kaybı,
•     %11: Vücut dirençsizliği, olası ölüm,
•     %12: %97 oranında ölüm,
•     %15: %100 ölüm.