AramaArama
Gıda Hattı

Su Şurası Ekim’de toplanacak, Su Kanunu da yolda!

10 Eylül 2021, 11:41
Paylaş
Su Şurası Ekim’de toplanacak, Su Kanunu da yolda!

Nisan ayında çalışmalara başlanan Su Şurası’nın sonuçları Ekim ayında açıklanacak, uygulama için eş zamanlı Su Kanunu da hazırlanacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “İklim değişikliğinin etkisi altında olan ülkemizde suyun kıymetini her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Su Şurası çalışmalarını tamamlayıp hızla aksiyon alacağız” dedi.

Cumhuriyet tarihinin ilk Su Şurası’na ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın, başta tarımsal faaliyetler olmak üzere tüm sosyal ve ekonomik alanlarda olumsuz etkisinin hissedilmeye başladığını, bu sebeple suyun kıymetinin daha iyi anlaşıldığını söyledi. Pakdemirli, “Suyun amaca yönelik doğru ve verimli kullanımı konusunda toplumsal farkındalığın artması, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri en önemli stratejilerimizden biridir” diye konuştu.

“Su Şurası, suyun tek elden yönetimi için önemli bir platform”

Şura kapsamında 11 ayrı çalışma grubunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte 66 üniversiteden 141 akademisyen, 38 STK’dan katılımcılar, ilgili kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, büyükşehir belediyeleri yetkilileri, su ve kanalizasyon idarelerinden temsilciler, 32 özel sektör ile su kullanıcılarını da kapsayan toplam 1631 katılımcının fikir ve önerilerini sunduğunu bildiren Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Su Şurası kapsamında suyun verimli kullanımı konusunda farkındalık çalışmaları yürüteceğiz. Aynı zamanda suyun sanayide ve belediyelerde etkin kullanımı ve yönetimi için çerçeve çizeceğiz. Su Şurası, suyun tek elden yönetimini hedefleyen önemli bir platformdur. Tek elden yönetim hedefine ulaşmak için çıkartılması planlanan su yasasının temeli tüm paydaşların ortak aklıyla oluşturulacak.”

Şura Sonuç Raporu Ekim ayında açıklanacak, Su Kanunu sunulacak

Su Şurası çalışmalarına Nisan ayında başlandığını hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Çalışma Grupları Mayıs-Ağustos ayları arasında faaliyetlerini tamamladı. Ekim ayı içerisinde I. Su Şurası Toplantısını düzenleyip akabinde şura sonuçlarını kamuoyuna duyuracağız” dedi.

Pakdemirli, I. Su Şurası kararlarının gerçekleşmesi için Su Kanunu’nu da eş zamanlı ihtiyaca göre hazırladıklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğimiz sonuç bildirgesi ile birlikte Su Kanunu’nu da TBMM’ye sunmak istiyoruz. Bu kanunla birlikte suyun tek elden yönetimi ve koordinasyonu sağlanacak. Tarım, sanayi ve evsel su tüketimlerine düzenlemeler getireceğiz. Böylece iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi faktörlerin etkilerini en az şekilde hissedeceğiz.” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.