AramaArama
Gıda Hattı

Su Şurası Çalışma Grupları, suyun geleceğini masaya yatırdı!

25 Ağustos 2021, 10:51
Paylaş
Su Şurası Çalışma Grupları, suyun geleceğini masaya yatırdı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın öncülüğünde toplanacak olan Cumhuriyet tarihinin ilk Su Şurası’na yönelik çalışma grubu toplantıları tamamlandı. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Suyun verimli kullanımından havza yönetimine kadar tüm yönleri ile su konusunu masaya yatırdık” dedi.

Lansmanı Mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla yapılan Su Şurası hazırlıklarına ilişkin bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çalışma gruplarının toplantıları tamamladığını, raporların yazılmaya başlandığını kaydetti.

Pakdemirli, Su Şurası kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

11 ayrı çalışma grubu, suyun geleceğini masaya yatırdı

“Bakanlığımız ile birlikte, 66 üniversiteden 141 akademisyen, 38 ulusal sivil toplum kuruluşundan katılımcılar, ilgili kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, büyükşehir belediyelerinden yetkililer, su ve kanalizasyon idarelerinden temsilciler, 32 özel sektör ile su kullanıcılarını da kapsayan toplam 1.631 katılımcı fikir ve önerilerini sunarak suyun geleceğinin belirlenmesinde rol oynadı. Şura kapsamında 11 ayrı çalışma grubu oluşturduk.

Bu gruplar su verimliliği, suyun havza ölçeğinde yönetimi, su hukuku ve politikası, su güvenliği ve atık su hizmetleri, su kaynaklarının kalite ve miktar olarak korunması ve izlenmesi, iklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisi ve uyum, su kaynaklarının yönetiminde karar destek sistemleri, su kaynaklarının geliştirilmesi, tarımsal sulama, depolamalı tesisler (yer altı ve yer üstü barajları, göletler) ile su, orman ve meteoroloji başlıkları olarak belirlenmişti.”

Bireysel farkındalığa ağırlık verilecek

Çalışmalar kapsamında çeşitli tedbirler önerildiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli, Su Şurası’nda gündeme gelen konuların aynı zamanda Su Kanunu’nun çıkarılmasına da referans olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Çalışma grubu toplantılarında, su iletimindeki kayıp kaçakların azaltılması, atık suların yeniden kullanılması, bireysel farkındalığın artırılmasıyla su tasarrufunun sağlanması, borulu şebeke sulama sistemleriyle sulama verimliliğinin yükseltilmesi, gıda üretimi ve tarımsal hasılatta verimin artması, su ayak izinin belirlenmesi ve eğitim çalışmalarının artırılması için önerileri aldık. Bu öneriler rapora dönüşecek ve Su Kanunu için önemli bir gerekçe oluşturacak.”

Havza Yönetim Planlarında büyük aşama kaydedildi

Su Şurası’nda, su ve doğal kaynakların korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımı ile ilgili uzun vadeli kararlar ve yatırım programları yapıldığını kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Ekoloji, ekonomi ve sosyal fayda bakımında toplumun ihtiyaç ve beklentilerini en üst düzeyde ve sürdürülebilir bir biçimde karşılanması amacıyla Nehir Havza Yönetim planları hazırladık. Havzaların su kalitesi ve miktarı bakımından mevcut durumu ile su yönetimindeki önemli ve öncelikli konular tespit edildi. Bu konuların havzada meydana getirdiği etkiler su kalitesi ve miktarına yönelik izleme çalışmaları yürütülüyor. İzleme çalışmalarının sonuçları değerlendirilerek havzanın su kalitesi ve miktarı ile ilgili durum tespiti yapılıyor. Sonrasında da yerüstü ve yeraltı sularının iyi duruma getirilmesi için alınması gereken tedbirler belirlenecek. Böylece Nehir Havza Yönetim Planları nihai hale getirilerek, Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu’nda onaylanarak yürürlüğe girmesini planlıyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.