Gıda Hattı

Su krizinin boyutu dudak uçuklatıyor

16 Aralık 2020, 13:35
Paylaş
Su krizinin boyutu dudak uçuklatıyor

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre dünya üzerinde 1,8 milyar insan, sağlık kurumlarında temel su hizmetlerine erişim sağlayamıyor.

Dünya Sağlık Örgütü birçok ülkenin sağlık kurumlarında temel su hizmetlerinin sağlanması açısından ciddi şekilde geride kaldığını açıkladı. Sağlık kurumlarında temiz suya erişimi olmayan 1,8 milyar kişi arasında sağlık çalışanları, kadınlar ve çocuklar ön plana çıkıyor. Bu durum, pandemi sürecinin ortasında dünya nüfusunun beşte birinin sağlıksız şartlara maruz kaldığı anlamına geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlık kurumlarında su, temizlik ve hijyen konusunu ele alan raporuna göre 1 milyar insan bu hizmetlere sınırlı erişime sahip. 712 milyon insan ise musluktan akan suyu bile bulamıyor. Hastaneler dahil her 10 kurumdan 1'inde temizlik hizmetleri yok. Kurumların üçte birinde ise kişisel koruma malzemelerini, test malzemelerini ve kullanılmış iğneler için atık yönetim hizmeti bulunmuyor.

47 ülkede hastanelerde sular akmıyor

Bu durum dünyanın en az gelişmiş 47 ülkesinde çok ciddi bir düzeyde. Bu ülkelerde sağlık kurumlarının %50'sinde temel su hizmetleri yok, %60'ında temizlik hizmetleri mevcut değil, %70'i ise atık yönetim hizmetlerinden mahrum.

Bu hizmetlere erişimin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yanında COVID-19'a karşı yürütülen çalışmalar için de elzem olduğu ifade ediliyor. Su, temizlik ve hijyen sistemleri enfeksiyonların kontrol altına alınması ve önlenmesi açısından gerekli olduğu kadar antibiyotik direncinin engellenmesi, sağlık sistemlerinin kalitesinin artırılması için önemli.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.