AramaArama
Gıda Hattı

Su kıtlığı tehdidi kapıda!

23 Şubat 2016, 17:30
Paylaş
Su kıtlığı tehdidi kapıda!

Hollanda, Twente Üniversitesi’nden Mesfin Mekonnen ve Arjen Hoekstra tarafından yapılan araştırmaya göre, yaklaşık 2 milyarı Hindistan ve Çin’de olmak üzere 4 milyar insan yılın en az bir ayı ciddi su kıtlığı çekiyor. Yarım milyon kişi de, tüm yıl su kıtlığı sorunuyla mücadele etmek zorunda kalıyor.  

Çalışmada, hem yeryüzünde hem de yer altında bulunan tatlı suların miktarını incelemek için yüksek çözünürlüklü küresel model kullanıldı. Model; iklim ve ekolojik faktörleri  (örneğin; bir nehir ya da gölün ekosistemini sürdürebilmesi için ne kadar suya ihtiyacı var) ve buharlaşma gibi suyun azalmasına neden olabilecek her şeyi göz önünde bulundurdu.

su-kitligi-gidahatti

Daha önce yapılan yıllık değerlendirmelere dayalı çalışmalardan çıkarılan sonuçların aksine dünya genelinde 4 milyar insanın, yılın bazı aylarında su kıtlığı problemiyle karşı karşıya kaldığını belirten Hoekstra, su kıtığına ilişkin doğru rakamlara ulaşabilmek için yıllık değil aylık değerlendirme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Önceki çalışmalara göre, su kıtlığı çeken kişi sayısı 1,7 ila 3,1 milyar arasıyken, mevcut çalışmaya göre bu sayı 4 milyar. Bu 4 milyar insandan yaklaşık 2 milyarı Hindistan ve Çin’de yaşarken, 120 milyonu başta Kaliforniya olmak üzere Amerika’da yaşıyor.

su-kitligi-gidahatti

Nüfus arttıkça ve tarım genişledikçe, dünya genelinde su talebi de artıyor. Çalışmaya göre, yeryüzünde herkese yetecek kadar su var ancak sorun, ihtiyaç duyulan yer ve zamanda yeterli miktarda su bulunmaması.

Su kıtlığının, en çok nüfusu kalabalık bölgelerde ya da fazla tarım sulaması yapılan alanlarda görüldüğünü bildiren araştırmacılar, Ganj nehri ve Limpopo nehri gibi dünyanın önemli su kanallarında su miktarı ve su tüketimi arasında ters orantı olduğunu, su miktarı ne zaman düşse tüketimin arttığını gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

Suyun en çok tarımda kullanıldığını vurgulayan Hoekstra, insanların evlerinde toplam suyun sadece%1 ila %4’üne ihtiyaç duyduklarını aktardı.

su-kitligi-gidahatti

Hoekstra konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Su kıtlığı, insanların bir anda susuz kalacağı anlamına gelmiyor. İlk olarak su kıtlığı yaşanmaya başlanacak ve nehir, göl ya da yeraltı sistemlerinden her zamankinden daha fazla su çekilecek. İşte bu, tam da günümüzde olan şey. Ancak su kıtlığı daha ciddi boyutlara taşındığında, bundan en çok etkilenen, suya en çok ihtiyaç duyan tarım sistemleri ve çiftçiler olacak. İnsanların, su kıtlığı nedeniyle içecek suyu kalmadığını söylemek hiçbir zaman mümkün olmayacak ancak tarım için gerekli su miktarının karşılanması zorlaşacak ve bu da, çiftçileri ve gıda güvencesini olumsuz etkileyecek.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.