Gıda Hattı

Su içmenin ölçüsü ne olmalı? Egzersiz sırasında ne kadar su tüketilmeli?

11 Mayıs 2016, 11:45
Paylaş
Su içmenin ölçüsü ne olmalı? Egzersiz sırasında ne kadar su tüketilmeli?

Yaz yaklaştıkça kadınlar kadar erkekler de dış görünüşlerine dikkat etmeye başlıyorlar. Yoğun bir egzersiz dönemi için spor salonunun yolunu tutan erkekler, kaslı olmak uğruna sağlıklı beslenmeyi ve su içmek gibi önemli bir konuyu ihmal edebiliyorlar. Oysa ki, fit bir vücut için su, beslenme, uyku ve egzersiz dörtlüsü büyük önem taşıyor. Bu dörtlüden birini aksatmanın kas yapma sürecine ve sağlığa zarar verdiğini belirten Diyetisyen Canan Aksoy, “Düzenli spor yaparken düzenli beslenemezseniz, egzersizden istediğiniz performansı alamazsınız. Düzenli egzersiz yaparken ve sağlıklı beslenirken yeterince su içmezseniz, zamanla vücudunuza zarar verirsiniz” dedi.

Kas yapmak için en etkin çözüm olarak görülen spor ve egzersiz, aslında sadece kilo vermek veya daha iyi görünmek için değil; kas, kemik ve kalp damar sistemini korumak, depresyondan uzaklaşmak, kan yağlarını sağlıklı sınırlarda tutabilmek, diyabet ve kanserden korunmak için de büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir vücuda ve yaşama sahip olmak için sürdürülebilir bir şekilde egzersiz yapmayı tavsiye eden Diyetisyen Canan Aksoy, egzersizin mevsimi olmadığını vurgulayarak, “İster yürüyün ister fitness yapın isterseniz de futbol oynayın ama hayatınızın her döneminde mutlaka egzersize yer verin” diye konuştu.

su-gidahatti

Kas geliştirmek için bu dört maddeyi unutmayın

Aksoy şunları kaydetti: “Spor yaparken sağlığımızı korumak için düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku ve yeterli su tüketimi önemli. Bu dörtlüden biri aksadığında spor süreci ve vücut zarar görür. Düzenli spor yaparken düzenli beslenmezseniz, egzersizden isteğiniz performansı alamazsınız. Düzenli egzersiz yaparken ve sağlıklı beslenirken yeterince su içmezseniz, zamanla vücudunuza zarar verirsiniz. Özellikle kas geliştirici antrenmanlar yapanlar için bu dört kural kilit bir öneme sahip.

su-icmek-gidahatti

Yakılan her bir kalori için bir mililitre su

Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacı da artıyor. Kas hücrelerinin yüzde 80’lik bölümünü, yağ hücrelerinin ise yüzde 25-30’luk kısmını su oluşturur. Kas kitleniz artıkça, aynı hareketleri yaparken daha fazla enerji harcarsınız, buna bağlı olarak da vücudunuzun yaktığı kalori miktarında artış görülür. Yaktığınız her bir kalori için bir mililitre su almanız gerekir, bu da daha fazla su içmenizi zorunlu kılar. Sağlık için spor yaparken su içmeyi unutmayın.

su-www.gidahatti.com

Maksimum performans için en iyi egzersiz tüyoları:

  • Spora asla aç gitmeyin. Egzersizlerden 1-1.5 saat kadar önce mutlaka karbonhidrat almaya çalışın.
  • Kahvaltıdan sonra egzersiz yapacaksanız, kahvaltınızda ekmek bulundurmayı ihmal etmeyin.
  • Kahvaltıdan önce veya akşam iş çıkışında spor yapacaksanız, karbonhidrat açısından zengin meyve, kuru meyve, süt ve yulaf hayatınızı kurtarabilir.
  • Egzersiz öncesinde asla su içmeyi kısıtlamayın hatta tam aksine bol bol su için.
  • Egzersiz sırasında her yarım saatte bir 1 bardak su içmeye çalışın. Bu, performansınızın artmasına yardımcı olabileceği gibi vücudunuzdan toksinlerin atılmasını da sağlayacaktır.
  • Egzersiz çıkışı ilk bir saat içinde yağsız et, tavuk, balık gibi yağsız protein kaynaklarına, yanında salata veya meyve gibi antioksidan zengini besinlere ve makarna, ekmek, çorba gibi bir karbonhidrata yer verin.
  • Egzersizden sonraki ilk bir saat içinde idrar çıkışınız varsa, bu, egzersiz sırasında yeterli miktarda su içtiğiniz anlamını taşır; idrar çıkışınız yok ise, spor yaparken tükettiğiniz su yetersiz demektir. Yetersiz su tüketimi, böbrek üzerine aşırı yük binmesine yol açar, vücut sıcaklığı yükselir ve bunlar, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tercih edilen durumlar değildir.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.