Gıda Hattı

Şu anda saat kaç?

31 Mart 2019, 08:51
Paylaş
Şu anda saat kaç?

Yaz saati uygulamasının kaldırılması ve Türkiye'nin kabul ettiği saat diliminin değişmesi akılları karıştırmaya devam ediyor. İlk olarak 7 Eylül 2016'da Bakanlar Kurulu kararı ile uygulanmaya başlanan kalıcı yaz saati uygulaması konusunda tartışmalar sürüyor.

Şu anda saat kaç dediğinizde ise kafalar karışıyor.. İşte Türkiye'nin saat dilimi, anlık İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer tüm iller için saat kaç sorusunun yanıtı..

Şu anda saat kaç?

Türkiye'nin zaman dilimi de değiştir. Şu anda saat kaç diye merak edenler hemen burayı tıklayabilir..

Türkiye'nin saat dilimi GMT +2'den GMT +3'e

Ülkemizde önceki yıllarda  gün ışığından faydalanmak amacıyla saatler Mart ayının sonunda 1 saat ileri alınır ve yaz saati uygulamasına geçilirdi. Ekim ayı sonunda ise saatler yine 1 saat geri alınarak ülkemizin içinde bulunduğu zaman dilimine geri dönülürdü. 2016 yılından önce ülkemiz, İngiltere'deki Greenwich üzerinden geçen meridyeni 0 kabul eden GMT (Greenwich Mean Time) saat uygulamasının 2 saat ilerisinde kabul edilmekteydi.

2016 yılı Mart ayında saatler her zamanki gibi 1 saat ileri alındı. Ancak aynı yılın Ekim ayında saatlerin geriye, normal saat dilimimize alınması Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edildi ve yaz saati uygulaması kalıcı hale getirildi. Bu şekilde ülkemiz yaz saati uygulamasına son vermiş olduğu gibi uyguladığı saat dilimini de değiştirdi.

Suudi Arabistan'la aynı saat dilimi

Daha önce ülkemizin dahil olduğu saat dilimi Finlandiya, Ukrayna, Yunanistan, Mısır, Libya, Sudan, Güney Afrika Cumhuriyeti ile aynıyken yeni uygulama ile Belarus, Rusya'nın batısı, Irak, Suudi Arabistan, Tanzanya, Madagaskar gibi ülkelerle aynı duruma geldi.

2017 yılında 1 yılını dolduran yeni uygulamanın Türkiye'ye 2,8 milyar TL'ye mal olduğu basında yer almıştı. Bunun nedeni olarak elektrik tüketiminin %6,3 oranında artması gösterilmişti. Elektrik Mühendisleri Odası uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini savumuştu.

Kazalara neden olduğu iddia ediliyor

Veliler öğrencilerin hava karanlıkken okula gittileri için şikayetçi olmuştu. 2016 yılı Aralık ayında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde meydana gelen, bir öğrenci servisinin karıştığı trafik kazası, yine saat diliminin değişmesi ile karanlıkta yola çıkılması ile ilişkilendirilerek tartışmaya neden olmuştu. Kazada iki öğrenci ve servis şoförü hayatlarını kaybetmişti.

Türkiye'de şu anda yıl boyunca GMT +3 zaman diliminde yer alıyor.

Türkiye'nin içinde bulunduğu dünya zaman dilimini daha iyi anlamak için Eş Güdümlü Evrensel Zaman nedir sorunun yanıtını bilmek gerekiyor.

Eşgüdümlü evrensel zaman (UTC), pek çok ülkede baz alınan medenî ve bilimsel zamandır. 1963 yılında kullanılmaya başlanmıştır. UTC, FransızcaTemps universel coordonné ve İngilizce Coordinated Universal Time kavramlarının kısaltmasıdır.

Fransızca (TUC) veya İngilizce (CUT) kısaltmaları üzerinde fikir birliği sağlanamadığı için UTC üzerinde karar kılınmıştır.

UTC, atomik olarak hesaplandığından Güneş zamanına göre hesaplanan GMT ile arasında çok küçük farklılıklar vardır. Ancak bunlar gündelik kullanımı etkilemez.

Türkiye, Uzak Doğu Avrupa Zaman Dilimi (Türkiye Zaman Dilimi)'ndedir; bu yüzden Türkiye saati UTC+3, yani UTC'den üç saat ileridedir. Yaz saati uygulaması 08/09/2016 tarihinde kaldırılmıştır.

 

24 saatlik zaman dilimi nedir?

24 saatlik zaman sistemi yüzyıllardan beri, özellikle bilimciler, astronotlar, seyyahlar ve saatçiler tarafından kullanılıyor. 24 saatlik sistemin kullanıldığı birçok görünür yapıt örnekler vardır. İzmir saat kulesi bunlara bir örnektir..

Britanya ve Kanada askeriyesi 24 saatlik zamanı ilk kez 1917'de kullanmaya başladı. Bundan önce askeriye "a.m." (ö.ö.) ve "p.m." (ö.s.) eklerini kullanıyordu.

Britanya'da 24 saatlik zamanın günlük yaşamda kullanımı 20. yüzyılın başlarında düzenli olarak büyümeye başladı. 1934'de, BBC'nin radyo programı olan Radio Times, program dinlemek için 24 saatlik zamanı kullandı.

24 saatlik zaman günün geceden geceye akışını belirleyen bir zamanın düzenidir ve 24 saate ayrılır. Geceyarısı 0'dan 24'e kadar olan saatlerle ifade edilir. Bu sistem bugün dünyada en yaygın kullanılan zaman biçimidir.

Yine de 12 saatlik zaman hala bazı ülkelerde öncelikli kullanıma sahiptir, özellikle Avustralya, Kanada (Québec hariç), Hindistan, Filipinler Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde. Birçok ülkede her iki zaman sistemi kullanılıyor.

Daha çok 12 saatlik zaman, kullanım kolaylığı için sesli iletişimde kullanılırken 24 saatlik zaman ise yazım kolaylığı açısından tercih ediliyor.

24 saatlik biçim de askeri saat veya astronomik saat olarak Birleşik Devletler ve Kanada, ayrıca nadirde olsa Avustralya'da yaygındır.

Dünyanın bazı bölgelerinde demiryolu saati veya kıtasal saat olarak adlandırılır. Ayrıca zaman biçiminin Uluslararası standartıdır (ISO 8601).

Tıpta herhangi bir olayın ne zaman meydana geldiği ile ilgili karışıklıkları önlemek için genellikle 24 saatlik zaman kullanılır.

  • Şu anda Ankara'da saat kaç ?

  • Şu anda İzmir'de saat kaç?

  • Şu anda İstanbul'da saat kaç?

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.