Gıda Hattı

Stresi yenmek ve ruh halinizi iyileştirmek için ne yemeliyiz?

23 Haziran 2022, 09:15
Paylaş
Stresi yenmek ve ruh halinizi iyileştirmek için ne yemeliyiz?

Tıp mesleğinin, yediklerimizin sadece bedenlerimiz üzerinde değil, aynı zamanda beynimiz üzerinde de büyük bir etkisi olduğunu kabul etmesi uzun zaman aldı.

Aslında, yemeğin depresyon üzerindeki etkisini inceleyen ilk çalışmalardan biri Melbourne'deki Gıda ve Mood Merkezi'nden Prof Felice Jacka tarafından yapıldı.

Jacka'nın çalışması için, orta veya şiddetli depresyonu olan 67 hasta, Akdeniz tarzı bir diyetle beslendi. Akdeniz tarzı diyetle beslenenlerden daha fazla sebze, meyve, kuruyemiş, yumurta, balık ve zeytinyağı yemeleri istendi.

Bir de normalde diyetlerine çok fazla önem vermeyen grup oluşturuldu.

Her iki grubun ruh halleri ve mikrobiyotaları çalışmanın başında ve sonunda test edildi. Sonuçta bazı etkileyici değişiklikler oldu. Sadece mikrobiyomları değişmekle kalmadı, aynı zamanda, dört haftalık diyetten sonra kendilerini çok daha az stresli hissettiler ve ruh halleri düzeldi.

Dolayısıyla ön sonuçlar, mikrobiyota dostu bir diyet benimsemenin ruh halinize ve zihinsel sağlığınıza gerçekten yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bu teori için bir destek de İngiltere'den geldi.  Surrey Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yakın zamanda benzer bir çalışma yapıldı. 64 genç kadından bir ay boyunca ya günlük plasebo ya da prebiyotik, yani 'iyi bakterilerin' büyümesini teşvik eden bir lif içeren bir kapsül tüketmelerini istediler.

Prebiyotik içeren gıdalar

Denemenin sonunda, kaygı düzeylerinde en büyük gelişmeyi bildirenler ve ayrıca bağırsak sağlığına daha iyi sahip olanlar prebiyotikle zengin beslenen grup oldu.

Prebiyotik zengini besinler

Prebiyotikler, bağırsaklarınızdaki "dost" bakterileri besleyen bir diyet lifi şekli olarak biliniyor. Prebiyotikler bağırsak bakterilerinizin kolon hücreleriniz için besin üretmesini sağlıyor ve bu da daha sağlıklı bir sindirim sistemine yol açıyor.

Prebiyotik zengini besinler arasında; sarımsak, soğan, pırasa, kuşkonmaz, muz, yulaf, elma ve kakao sayılabiliyor. Diyette prebiyotiklere yer vermenin sayısız yararının olduğunu söylemek mümkün.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.