AramaArama
Gıda Hattı

Strese ve kalbe iyi geliyor

25 Kasım 2015, 14:54
Paylaş
Strese ve kalbe iyi geliyor

Uluslararası Polifenol ve Sağlık Konferansı’nda uluslararası bir araştırma grubunun sunduğu yeni araştırma sonuçları, turna yemişinin oksidatif stresi ve kalp sağlığı sorunlarını azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

5 Kasım 2015 tarihinde Fransa’da gerçekleştirilen Uluslararası Polifenol ve Sağlık Konferansı’nda yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarını açıklayan uluslararası araştırma grubu, Türkiye’de cranberry olarak bilinen ve sıklıkla yaban mersiniyle karıştırılan turna yemişinin kardiyovasküler ve bilişsel sağlığa olan faydalarını sundu.

Avustralya’daki New Castle Üniversitesi’nde görev alan Dr. Prof. Peter Howe, araştırma sonuçlarını açıklayarak, turna yemişinde bulunan polifenollerin vücuttaki bakterilerin hücrelere yerleşmesini engellediğini ve böylece kan dolaşımını desteklediğini; kariyovasküler ve zeka fonksiyonlarımızı geliştirmeye yardımcı olabileceğini belirtti.
1447319136_Dry_Cranberries_845x1000
Dr. Howe, “Yeni yapılan araştırmalar; insanların daha bütünsel iyileşme çözümleri aradıkları bir dönemde bulunduğumuzu göz önünde tutarak, turna yemişinin küresel sağlık sorunlarını gidermek için hayati bir besin olarak değerlendirilebileceğini gösteriyor. Bu uluslararası araştırma grubuna dahil olmak ve sonuçları ilerisi için değerlendirmek çok keyif verici” dedi.

Madrid Gıda Bilim, Teknoloji ve Beslenme Enstitüsü Metabolizma ve Beslenme Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olan Dr. Prof. Luis Goya araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak “Turna yemişinde bulunan bileşenler aynı zamanda oksidatif strese karşı da koruma sağlayabilir ve vücudun, stresin yarattığı zararlara karşı daha iyi korunabilmesinde destek olabilir” dedi.

“Antibiyotik yerine etkili bir seçenek”
Turna yemişi insanların günlük tavsiye edilen meyve miktarı ihtiyaçlarını karşılamada önemli rol oynuyor ve araştırma sonuçları turna yemişinin tüm vücuda iyi gelebileceğini ispatlıyor. Açıklanan sonuçlara dahil edilen farklı araştırmalar ise kalp ve şeker hastalıklarının yanı sıra felç gibi hastalıklara sebep olan risklerin turna yemişi suyu içerek azaltılabileceğini gösteriyor.

Turna yemişi Üretici Kooperatifi Ocean Spray Araştırma Direktörü Christina Khoo, “Turna yemişi, birçok özellik taşıyan ve tüm vücudumuza destek sağlayabilecek bir besin. Turna yemişinin, yaygın hastalıklara karşı antibiyotik yerine etkili bir seçenek olarak hayal etmek mümkün” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.