Gıda Hattı

Stres kalp hastalığı ve inme riskini arttırıyor!

20 Ocak 2017, 14:17
Paylaş
Stres kalp hastalığı ve inme riskini arttırıyor!

Bilim insanlarına göre beynin stres ile ilişkili bir bölgesi olan amigdala faaliyetinin yüksek olması, kalp hastalığı ve inme riskini arttırıyor.

Elde ettikleri bulguları The Lancet isimli tıp dergisinde yayınlayan araştırmacılar, amigdalada işaretlenen stresin kemik iliği faaliyetinin artması ve damarlarda enflamasyonla ilişkili olduğunu, bu etkenlerin de kalp krizi ve inmeye neden olabildiğini ifade etti.

Stres ve kalp hastalığı arasında nasıl bir ilişki var?

Araştırma ekibi etkinin ortaya çıkma şeyliyle ilgili akla yatkın bir biyolojik mekanizmadan da söz etti. Ekibe göre amigdalanın tetiklediği kemik iliği fazla beyaz hücre üretiyor, bu nedenle damarlarda plak oluşuyor ve inflamasyon ortaya çıkıyor.

 Ekibin başında, Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Fakütesi’nden Ahmet Tawakol vardı.

Araştırma ekibi, çalışma kapsamında 293 hastayı beyin ve vücut taramalarını yaparak ortalama 3,7 yıllık bir süre boyunca takip etti.

Araştırma detayları

Elde ettikleri sonuçlarla, stresin kalp damar hastalıklarına yol açabildiğini gösterdiklerini ifade eden Tawakol, şunları ekledi:

“Elde ettiğimiz sonuçlar, stresi azaltmanın psikolojinin ötesinde faydaları olabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.”

Sigara içmek, yüksek tansiyon ve diyabet, kalp hastalığının bilinen risk faktörleri. Anekdotal kanıtlara göre bir diğer risk de kronik stres.

Geçmişte hayvanlarla yapılan çalışmalar, stres ve kemik iliğini ve damarlardaki faaliyetin artması arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştu. Bu yeni çalışma ile bilim insanları aynı ilişkiyi ilk kez insanlarda göstermeyi başardı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.