Gıda Hattı

Stres daha fazla yemenize neden oluyor! Mücadele etmenin 5 yolu!

17 Eylül 2019, 22:19
Paylaş
Stres daha fazla yemenize neden oluyor! Mücadele etmenin 5 yolu!

Bir trafik sıkışıklığından kaynaklanan hafif geçici bir tür stres ya da travmatik bir yaşam olayının tetiklediği majör ve kronik olsun, stres belinize ve kilonuza dost değildir. Stres sizi daha fazla yemeye iten, daha az besleyici, daha fazla kilo almaya uygun gıdalar isteyen ve hatta daha kolay kilo aldıran fiziksel ve duygusal değişimleri başlatabilir.

Stres daha fazla yemenize mi neden oluyor? Bu durumla mücadele etmenin 5 yolu!
Stres daha fazla yemenize mi neden oluyor? Bu durumla mücadele etmenin 5 yolu!

Stres altındayken yemek yeme ve kortizol

Harvard Tıp Fakültesinde yardımcı doçent olan Dr. Fatima Cody Stanford, “Stres kandaki kortizol adı verilen bir hormon seviyesini artırıyor” diyor. Kortizol, adrenal bez tarafından üretilen ve metabolizmanızı düzenlemenize yardımcı olan bir hormondur. Aynı zamanda kan şekerini ayarlama ve kaydetmede rol oynar. Kortizol seviyeleri yükseldiğinde, iltihaplanmaya neden olabilir ve vücudunuzda bel çevresinde yağ birikmesi başlar. Dr. Stanford “Stres aynı zamanda uykuyu da bozabilir. İnsanları normalde gıda tüketmedikleri saatlerde yiyecek aramaya zorlayabilir. Örneğin gecenin ortasında” diyor.

Daha önceki zamanlarda strese verilen bu biyolojik reaksiyon, vücudun önündeki zor zamanlar için yakıt deposuna yardımcı olarak fayda sağlıyor olabilir. Fakat bugün, genellikle eski çağlardaki gibi kıtlıklar yaşanmamaktadır. Sonuç olarak, stres sadece sağlıksız kilo alımına neden olabilir.

Stresli hissetmek?

Stres çoğumuz için tanıdık geliyor. Yine de bazı kanıtlar kadınların orantısız bir şekilde stresten etkilendiğini gösteriyor. Amerikan Psikologlar Birliği (APA) tarafından yapılan 2014 araştırmasında, kadınların ortalama olarak erkeklerden daha fazla stres seviyesine sahip olduğu belirlendi. Dahası, kadınların stres seviyelerinin arttığını söylemeleri erkeklerden daha olasıydı ( %25'e karşı %32).

Stresi başarıyla yönetmek, kilo kontrolünde yardımcı olabilir. Stres birçok insan için yaşamın kaçınılmaz bir parçası olsa da, her zaman stres altında kilo almak zorunda değilsiniz. Strese verdiğiniz cevabı değiştirmek ve azaltmak için stratejiler kullanmak, tartınızadaki sayıların yanlış yöne hareket etmesini engelleyebilir.

Stres daha fazla yemenize mi neden oluyor? Bu durumla mücadele etmenin 5 yolu!
Stres zamansız ve sağlıksız yemek yeme isteğinizi arttırabilir.

Stres seviyenizi kontrol etmenizi sağlayacak 5 ipucu!

1.Gerginliği yakın

Egzersiz, stres yönetiminin çok önemli bir bileşenidir. Çünkü fiziksel aktivite aslında kortizol seviyelerini azaltabilir. Ancak, eğer bunlardan korkarsanız, antrenmanlardan kaçınmak için bahaneler bulabilirsiniz. Sevdiğiniz bir etkinliği bulmak - Dr. Stanford'un dediği gibi “ruh egzersiziniz” günlük stresi gidermek için ihtiyacınız olan düzenli fiziksel aktivitenizi sürdürmenize yardımcı olabilir. Bazı insanlar için yoga, diğerleri için yüksek yoğunluklu egzersiz - ya da ikisinin bir kombinasyonu olabilir.

 

2.Uykuya öncelik verin

Uyku eksikliği vücudunuzda dolaşan stres hormonlarının miktarını artırabilir. Bu nedenle, yeterince dinlendirici bir uyku almanızı sağlamak, stresi etkili bir şekilde yönetmek için çok önemlidir. Stanford, “Yatmadan en az bir saat önce ekrandan kaçının” diyor. Bu ekranlara akıllı telefonunuzda dahildir . Akıllı telefonlar tarafından yayılan mavi ışık uykuyu etkileyebilir.

 

3.Bakış açınızı değiştirin

Hissettiğiniz stres miktarı şartlara ve bu şartları nasıl algıladığınıza dayanır. İki kişi aynı işi yapabilir, ancak sadece biri stresli olarak algılanır. İnsanlar ayrıca kişiliği veya erken yaşam deneyimlerine dayanarak stresi yönetme yeteneklerinde de değişiklik gösterir. Zorluklar hakkındaki düşüncelerinizi değiştirmeye çalışmak stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

4.Önceden plan yapın

Yüksek stresli bir sürece giriyorsanız, bunu planlayarak hazırlanın. Stresli bir etkinliğe hazırlanıyorsanız ya da bir son çalışma tarihi geçmişse, size yardımcı olması için ek planlar yapın. Bu, ekstra planlar egzersiz yapmak için zamanlamanızı ayarlamayı veya sağlıksız yiyeceklerde atıştırma dürtüsüne direnmenize yardımcı olacak sağlıklı bir beslenme planı yapmayı içerebilir.

5.Doktorunuzla konuşun

Stresle başa çıkma veya duygusal yeme kontrolünde sorun yaşıyorsanız, birinci basamak olarak doktorunuzla konuşun. Sizi bir sağlık koçuna, destek hizmetlerine veya obezite uzmanına yönlendirebilir. İlaçlar bazı insanlara yardımcı olabilir. Ancak bunların uzun süre kullanılması gerekebilir ve verdiğiniz kiloları geri alabilirsiniz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.