Gıda Hattı

Stres anında sizi rahatlatacak nefes teknikleri

12 Kasım 2018, 09:15
Paylaş
Stres anında sizi rahatlatacak nefes teknikleri

Derin bir nefes alın. Şimdi bırakın. Nefesiniz, stresi hafifletmek ve daha az endişeli hissetmeniz için güçlü bir araç. Bazı basit nefes egzersizleri, düzenli rutininizin bir parçası olursa büyük bir fark yaratabilir. Stres anında sizi rahtalatacak nefes teknikleri ...

Nefes almak doğal bir refleks olsa da, hayatımızı başlatan da bitiren de nefestir. Bu sebeple nefesimizi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Hem beden hem de ruhsal sağlığımıza iyi gelecek bir kaç nefes tekniği ile stres anlarınızın kolayca üstesinden gelebilirsiniz. 

Başlamadan önce şu ipuçlarını göz önünde bulundurun;

Solunum egzersizinizi yapmak için bir yer seçin. Yatağınızda, oturma odanızda veya rahat bir sandalyede olabilir. Kendinizi zorlamayın. Bu sizi daha stresli hissettirebilir. Rahat kıyafetler giyin.

Birçok solunum egzersizleri sadece birkaç dakika sürer. Daha fazla zamanınız olduğunda, daha da büyük faydalar elde etmek için bu teknikleri 10 dakika veya daha fazla yapabilirsiniz.

dogru-nefes-almanin-onemi-gidahatti

Derin nefes 

Çoğu insan göğsüne kısa, sığ nefesler alır. Bu sizi endişeli hissettirebilir ve enerjinizi yok edebilir. Bu teknikle, daha büyük nefeslerin nasıl alınacağını, karnınızın içine nasıl gideceğinizi öğreneceksiniz.

Öncelikle rahatlayın. Başınızın altında bir yastık ile sırt üstü yerde uzanabilirsiniz. Ya da koltuğun yaslanarak bir sandalyeye oturabilirsiniz. Burnunuzdan nefes alın. Göbeğinizi hava ile doldurun. Burnunuzdan nefes alın. Bir elinizi karnınıza koyun. Diğer elinizi göğsünüze yerleştirin.

Nefes alırken, karnınızın yükseldiğini hissedin. Karnınızdaki el, göğsünüzdeki elden daha fazla hareket etmelidir. Üç tane daha dolu, derin nefes alın.

Nefese odaklanın

Derin nefes alırken, daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için zihninizde bir resim ve bir kelime veya deyim kullanın. Açıksa gözlerini kapatın. Birkaç derin nefes alın. Bunu yaparken havanın bir huzur ve sakinlik duygusuyla dolu olduğunu hayal edin. Vücudunuzda hissetmeye çalışın.

Nefes verin. Bunu yaparken, havanın stres ve gerginlikle birlikte ayrıldığını hayal edin. Şimdi nefesinizle bir kelime veya ifade kullanın. Nefes alırken, aklınızda, “Huzur ile nefes alıyorum”cümlesini söyleyin. Nefes alırken, aklınızda, "Stres ve gerginliği soluyorum" deyin.

10 ile 20 dakika boyunca devam edin.

Nefes alırken ve verirken eşit zamana dikkat edin

Bu alıştırmada, ne kadar süreyle nefes aldığınıza kadar ne kadar nefes verdiğiniz ile eşleşeceksiniz. Zaman içinde, bir seferde ne kadar nefes alıp verebileceğinizi arttıracaksınız. Yerde veya bir sandalyede rahatça oturun. Burnunuzdan nefes alın. Beşe kadar sayın. Birkaç kez tekrarlayın.

Son beş sayım olan nefeslerle rahat hissettiğinizde, ne kadar nefes aldığınızı ve nefes verdiğinizi artırın. 10 saate kadar süren nefeslere kadar çalışabilirsiniz.

dogru-nefes-gidahatti

Kaslarınızı gevşetin

Bu teknikte, gergin bir kas grubunu rahatlatacaksınız. Kas gevşemesi, fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Yere rahatça uzanın. Rahatlamak için birkaç derin nefes alın. Ayak kaslarınızı gergin hale getirin. Nefes verin. Ayaklarınızdaki gerginliği serbest bırakın. Nefes alın. Baldır kaslarınızı gergin hale getirin. 

Nefes verin. Baldırlarınızdaki gerginliği serbest bırakın. Vücudunuzu yukarı kaldırın Her kas grubunu gergin hale getirin. Bacaklarınızı, karnınızı, göğü, parmaklarınızı, kollarınızı, omuzlarınızı, boynunuzu ve yüzünüzü gerin. Nefes alarak rahatlamaya çalışın.

Aslan nefesi

Bu egzersizi yaparken, bir aslan olduğunuzu hayal edin. Nefesinizi ağzınızı kocaman açarak verin.

Yerde veya bir sandalyede rahatça oturun. Burnunuzdan nefes alın. Karnınızı tamamen hava ile doldurun. Artık nefes alamıyorsanız, ağzınızı olabildiğince geniş açın. Bir "Ahh" sesiyle nefes alın. Birkaç kez tekrarlayın.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.