Gıda Hattı

Stokçuluk cezalarının ağırlaştırılmasına ilişkin teklif, TBMM’de kabul edildi

6 Ocak 2022, 00:42
Paylaş
Stokçuluk cezalarının ağırlaştırılmasına ilişkin teklif, TBMM’de kabul edildi

Stokçuluğa yönelik cezalarda alt sınırın 50 bin liradan 500 bin liraya, üst sınırın 100 bin liradan 2 milyon liraya çıkartılmasını da içeren torba kanun teklifi, TBMM’de kabul edildi.

AK Parti milletvekillerinin imzasıyla verilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Limanlarda işletme hakkı devirleri 40 yıl daha uzatılıyor

Kabul edilen kanuna göre, bazı limanların işletme hakkı verilmesi/devri yöntemiyle özelleştirilmesi neticesinde imzalanan 49 yıldan az sözleşme süreleri, hakkın başlamasından itibaren 49 yıla kadar uzatılacak.

Torba kanundaki bir diğer düzenleme ile LPG dağıtıcıları tanımı genişletiliyor.

Bir diğer düzenleme uyarınca, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olanların lisans alması önlenecek.

Stokçuluğa 500 bin liradan 2 milyon liraya kadar ceza verilebilecek

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi amaçlı olarak kullanımına ilişkin düzenleme yapılıyor.

Kanunun en önemli maddelerinden biriyle de, stokçuluk yapanlara yönelik cezalar artırılıyor. Buna göre, stokçuluk cezasında alt sınır 50 bin liradan 500 bin liraya, üst sınır 100 bin liradan 2 milyon liraya çıkartılıyor.

Etibank, Türkiye Elektrik Kurumu, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş ve elektrik dağıtım şirketleri adına kayıtlı tesisler, faaliyetlerinin niteliğine göre TEİAŞ ve TEDAŞ'a devredilecek.

Yapılan bir düzenlemeyle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu uyarınca tahsil edilmesi gereken tutarlar için 31/12/2023 tarihine kadar oda ve borsa üyeleri hakkında icra takip işlemleri durdurulacak. Bu süreçte zamanaşımı işlemeyecek.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.