Gıda Hattı

Stokçulara bir darbe de Pirinç Değirmencileri Derneği'nden...

7 Mayıs 2008, 14:40
Paylaş
Stokçulara bir darbe de Pirinç Değirmencileri Derneği'nden...

Osmancık Pirinci 2,10 YTL

“Geçen ay bir basın toplantısı düzenleyerek, özellikle yılbaşından bu yana yapay bir pirinç krizi yaratarak piyasa fiyatlarını alt-üst eden pirinç stokçularını sert bir dille eleştiren Pirinç Değirmencileri Derneği’nden(PDD), stokçulara bir darbe geldi. PDD Başkanı Turgay Yetiş; halkımızın en yaygın olarak tükettiği ve sofrasından eksik etmediği Osmancık Pirinci’ni, kilosu Peşin 2,10 YTL’den +KDV toptancılara PDD üyeleri olarak arz edeceklerini açıkladı.”

 Türkiye’nin yeni hasat dönemine kadar kendine yetecek kadar yeterli pirinç stoku bulunduğunu tekrar hatırlatan Başkan Yetiş; stokçu ve spekülatörler tarafından hala fiyatı yüksek tutulmaya çalışılan ve piyasada 5-8 YTL arasında satılan pirinci, Pirinç Değirmencileri olarak Peşin 2,10 YTL’ye arz edeceklerini söyledi. Dünya piyasalarında yaşanan fiyat artışının doğal olarak Türkiye’deki pirinç fiyatlarına da yansıdığını belirten Yetiş; “Ancak, şu an piyasadaki pirinç fiyatlarının hala normalden yüksek olduğunu görüyoruz. Halkımızın sofrasında severek tükettiği yerli üretimimiz olan Osmancık pirincini, Peşin 2,10 YTL’den piyasaya vermekle, fahiş fiyatlarla pirinç satabilmek için stokçuluk yapanlara en güzel cevabı verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Yılbaşından bu yana yaşanan yapay krizde, Pirinç Değirmencileri olarak TMO nun çiftçiden aldığı çeltiği, ücretsiz işleyerek TMO’ya verdiklerini, derneğe üye fabrikaların büyük bir bölümünün ellerindeki pirinci eski fiyatlardan sattığını ve müşteriye olan teslimatlarda hiçbir aksama olmadığını hatırlatan Turgay Yetiş; “Yılbaşından bu yana pirincin tarımsal girdilerinde yaşanan büyük artışa rağmen, halkımızın uygun fiyatla pirinç tüketebilmesi için elimizden gelen çabayı gösterdik. Değirmenciler olarak, sürekli ve kesintisiz olarak, sıkıntı yaşanmaması için piyasaya pirinç temin ettik. Bundan sonra da makul fiyatlarla pirinç temin etmeye devam edeceğiz. Tekrar ifade etmem gerekirse peşin 2,10 YTL’den Osmancık pirincini vererek bunun en güzel örneğini göstermiş oluyoruz.” Dedi.

*** Pirinç Değirmencileri Derneği hakkında ;

Pirincin, tüketicinin sofrasına gelene kadar geçirdiği süreçte, ilk ve en önemli durak noktası olan ve çiftçiden aldıkları çeltiği işleyerek, kavuzdan ayıran ve pirinç haline getiren çeltik fabrikalarından oluşuyor.

1998 yılında kurulan PDD bugün 73 üyesi ile sektörün %90’ını temsil etmektedir.Üyelerimiz Türkiye’nin tüm çeltik üretim bölgelerinde faaliyet göstermektedir.PDD, sektörünün tek sivil toplum kuruluşudur.

PDD, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) üyesidir .          

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.