Gıda Hattı

Starbucks’tan sürdürülebilir bardak yatırımı!

25 Mart 2018, 20:00
Paylaş
Starbucks’tan sürdürülebilir bardak yatırımı!

Kağıt ve plastik atıkları konusunda harekete geçen Starbucks, Closed Loop Partners firmasıyla 10 milyon dolarlık ortak bir yatırım yapacağını duyurdu.

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, gittikçe büyüyen bir çevre ve sürdürülebilirlik sorunu haline gelen kağıt ve plastik atıkları konusunda harekete geçtiğini duyurdu.

Her yıl 600 milyar bardak

Her yıl dünya genelinde 600 milyar kağıt ve plastik bardağın kullanıldığı tahmin ediliyor. Dünyaca ünlü kahve zinciri bu rakamın yalnızca %1’inden sorumlu olsa da, atık bardakların neden olduğu çevre sorunlarına kayıtsız kalmıyor.

Closed Loop Partners ile yapılan ortaklıkla birlikte 3 yıl içinde tamamen geri dönüştürülebilen ve biyolojik olarak bozunabilen bir bardağın piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Kurulacak konsorsiyum ile NextGen Cup Challenge (Yeni Nesil Kupa Yarışması) adı verilen bir kampanya da düzenlenecek. Konsorsiyum sürdürülebilir kağıt/plastik bardak çözümlerinin gelişimine olanak tanıyacak fikirler üzerinde çalışan girişimcilere hibe verecek.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) de destekliyor!

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın Sürdürülebilir Araştırma & Geliştirme ve Malzeme Birimi direktörü Erin Simon konu hakkında şunları söyledi:

“Starbucks ve Closed Loop Partners bu ortaklık sayesinde malzemelerin tedariki ve geri kazanımındaki karmaşık sorunların üzerine gidecek. Bu sayede çevre ve doğal kaynakların geleceği korunacak. Dünya Doğayı Koruma Vakfı, dünyanın en büyük sorunlarından biri olan bu alandaki kapsamlı çözümleri desteklemek ve süreçte yer almak istiyor.”

starbucks-kahve-gidahatti

"Teknolojiden herkesin yararlanmasını istiyoruz"

Starbucks Ambalaj Ar-Ge direktörü Andy Corlett, “Bu teknolojiden herkesin yararlanmasını istiyoruz. Çünkü doğru olan bu. Ambalajda çevresel sürdürülebilirlik fikri yalnızca bizi ilgilendiren bir sorun değil. Küresel bir sorundan bahsediyoruz. Bizi bu hedefe götürecek hiçbir fikri kendimize saklamak istemeyiz.” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.