Gıda Hattı

Spor salonuna gitme konusunda çekiniyorsanız “Spor salonu kaygınız” olabilir.

18 Aralık 2021, 13:39
Paylaş
Spor salonuna gitme konusunda çekiniyorsanız “Spor salonu kaygınız” olabilir.

Günümüz dünyasında, spor salonuna gitmenin en zor kısmı antrenmanlar olmalı. Spor salonu kapısından içeri girmek değil. 

Bununla birlikte, ekipmanları kullanma, spor yapan insanları izleme veya insanların sizi izlemesi kaygı uyandırıyorsa, yalnız değilsiniz.

"Jimitasyon" olarak da adlandırılan spor salonu kaygısı oldukça yaygın. Üstelik herkesi etkileyebiliyor. Özellikle insanların COVID-19 pandemisi yüzünden evde egzersiz yaptıktan sonra spor salonlarına döndükleri zamanlarda bu kaygı artmakta.

Spor salonu kaygısı için yaygın tetikleyicileri belirleme konusunda yardım almanın yanı sıra başa çıkma stratejileri ve alternatif egzersizler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Spor salonunda egzersiz yapmaktan endişeli, korkmuş veya utanmış hissedebilirsiniz.

Belki de diğer insanların görünüşünüz veya yetenekleriniz hakkında ne düşüneceğinden korkuyorsunuz. Ya da ne yapacağınızı veya ekipmanı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz ve insanların sizi yargılayacağını hissediyorsunuz.

Belki de çok kalabalık, çok mikroplu olacağından endişe ediyorsunuz. Ya da soyunma odasında yabancıların yanında giyinirken kendinizi rahatsız hissediyor olabilirsiniz.

Egzersiz sadece fiziksel sağlığınıza değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınıza da fayda sağlıyor. Spor salonu kaygısı için tetikleyicileri belirlemek ve başa çıkma mekanizmalarını öğrenmek, spor salonuna güvenle adım atmanıza, bu olumsuz duyguları fethetmenize ve egzersizin faydalarından yararlanmanıza yardımcı olabiliyor.

Spor salonu kaygısının üstesinden gelmek için ipuçları 

  • Tesisi, olanaklarını ve sınıf tekliflerini araştırarak çevrimiçi olarak başlayın. Ardından, binayı ve personeli tanıyarak bir tura çıkın.
  • Spor salonuna ilk ziyaretinizde her şeyi yapmak zorundaymış gibi hissetmeyin. Kendinizi rahat hissettiğiniz küçük bir hedef seçin.
  • Spor salonuna yolunu bilen bir arkadaş veya aile üyesiyle gitmek rahatlık, destek ve rehberlik sağlayabiliyor
  • Bununla birlikte, eğitmeni veya diğer sporcuları takip edebileceğiniz için, gruplar halinde egzersiz yapmak bazen spor salonunda ne yapacağınızı bilmemekten kaynaklanan kaygıyı hafifletir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.