Gıda Hattı

Spencer Tracy kimdir? Spencer Tracy hayatı

10 Haziran 2022, 12:33
Paylaş
Spencer Tracy kimdir? Spencer Tracy hayatı
Spencer Tracy kimdir? Başarılı bir oyuncu ve sinemanın önemli isimlerinden biri olan Spencer Tracy hayatı ve çalışmaları araştırılıyor. İşte Spencer Tracy biyografisi...

Spencer Tracy kimdir? Sinema ve tiyatronun en önemli isimlerinden biri olan Spencer Tracy hayatı ve hakkında tüm merak edilenler...

Spencer Tracy biyografi

tam adı; Spencer "Bonaventure" Tracy

doğum; 5 Nisan 1900

ölüm; 10 Haziran 1967, Los Angeles

mesleği; Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu.

Sinema sektörünün en iyi oyunculerinden biri kabul edilen oyuncu, AFI'nın "100 yılın 100 starı" listesinde 9. sırada yer almıştır. En iyi oyuncu dalında 9 kez Oscar ödülüne aday gösterilen Tracy, iki kez ödülü kazanmıştır. Tracy 1930-1967 arasında 74 filmde rol almıştır.

Spencer Tracy hayatı ve çalışmaları

1920'li yıllar

oyuncu, Milwaukee Wisconsin'de John Edward Tracy'nin ikinci oğlu olarak doğdu. Babası İrlandalı Amerikan Katolik bir kamyon satıcısıydı. Annesi Caroline Brown ise önce Protestan iken Christian Science kilisesine bağlandı. Tracy, birçok okul değiştirdikten sonra, okulu bırakarak 1917 yılında orduya katıldı. Sonrasında 1921 yılında Milwauke Sanat Okulu'nu bitirdi. Ripon Koleji'ne devam etti. Bu arada tiyatroda The Truth adlı ilk oyununu oynadı. 1922 yılında ilk Broadway oyunu olan Karel Čapek'in R.U.R. adlı oyununda bir robotu canlandırdı. Bunu diğer beş Broadway oyunu izledi. 1923 yılında aktris Louise Treadwell ile evlendi. John ve Louise adlarında iki çocuğu oldu. 1920'li yıllar boyunca Michigan, Kanada ve Ohio'da tiyatrolarda oynadı.

1920'li yıllar sonrası

Tracy, 1930 yılında tutulan Broadway oyunu The Last Mile'da oynadı. Bu oyunda onu izleyen ve beğenen Fox Stüdyoları'ndan yönetmen John Ford oyuncuyu ilk filmi olan Up the River'da oynattı. Ailesiyle birlikte Hollywood'a taşınan Tracy, 1935 yılına kadar 25 filmde oynadı. 1935 yılında Metro Goldwyn Mayer Stüdyoları ile anlaşan Tracy, Captains Courageous (1937) ve Boys Town (1938) ile iki kez Oscar kazandı. San Francisco (1936), Father of the Bride (1950), Bad Day at Black Rock (1955), The Old Man and the Sea (1958), Inherit the Wind (1960), Judgment at Nuremberg (1961) ve Guess Who's Coming to Dinner (1967) adlı filmleriyle Oscar'a aday oldu. 1941 yılında ünlü aktris Katherine Hepburn ile ilişkisi başladı. Birlikte 9 film çevirdiler. Katolik Tracy karısından hiç boşanmadı ama ölene kadar Katherine Hepburn ile birlikte oldu. oyuncu son filmi Guess Who's Coming to Dinner'ın bitmesinden 17 gün sonra kalp krizi geçirerek öldü. Hollywood'un gerçekçi oyunculerinden olan Spencer Tracy ölümünden yıllar sonra bile en iyi oyunculer arasında gösterildi ve sanatı yeni oyunculara örnek oldu. 1988 yılından bu yana Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi başarı gösteren oyunculara Spencer Tracy Ödülü vermektedir. William Hurt, James Stewart, Michael Douglas, Denzel Washington, Tom Hanks, Anthony Hopkins, Jodie Foster, Harrison Ford, Anjelica Houston, Nicolas Cage, Kirk Douglas, Jack Lemmon ve Morgan Freeman bu ödülü almıştır.

Filmografi

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.