Gıda Hattı

"Sözleşmeli Arıcılık" modeli ile “Kovandan Sofraya” doğal üretim!

18 Mayıs 2022, 18:00
Paylaş
"Sözleşmeli Arıcılık" modeli ile “Kovandan Sofraya” doğal üretim!

Türkiye'nin ilk Ortak Arıcılık Araştırmaları Çalıştayı 18 Mayıs 2022'de Bingöl Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirildi. Atatürk Üniversitesi ile Gebze Teknik Üniversitesinin de katılımı ve Türkiye'nin önde gelen arı ürünleri üreticisi BEE'O Propolis firmasının katkılarıyla düzenlenen Çalıştayda sözleşmeli arıcılık konusu ele alındı.

Arıların doğamız ve doğal kaynaklarımız üzerindeki etkisinin giderek daha netleştiği günümüzde arıcılığın daha bilinçli hale getirilmesi ve sürdürülebilir şekilde desteklenmesine yönelik faaliyetler de hız kazandı. Geçtiğimiz haftalarda Artvin'de arıcılara verilen Temel Arıcılık eğitimi sonrasında Bingöl'de de üç üniversitenin ortak katılımı ile bir arıcılık çalıştayı düzenlendi.

BEE'O "Sürdürülebilir Arıcılık Projesi"

Türkiye'nin önde gelen arı ürünleri firması BEE'O Propolis'in ülkemizde arıcılığın gelişimine katkıda bulunmak üzere yürütmekte olduğu "Sürdürülebilir Arıcılık Projesi" kapsamında 7-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında Artvin Şavşat'ta arıcılara bir eğitim verildi. Ülkemizde arıcılık konusunun uzman isimlerinden Dr. Ali Korkmaz tarafından verilen eğitimde temel arıcılık bilgileri yanında sözleşmeli arıcılık modeli de anlatıldı. Eğitimden sonra katılımcılara sertifikaları verildi.

Bu çalışmanın ardından, yine BEE'O Propolis'in katkılarıyla düzenlenen Ortak Arıcılık Araştırmaları Çalıştayı, konunun paydaşları tarafından büyük ilgi gördü. Bingöl Üniversitesi'nin pilot üniversite, Atatürk Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinin de araştırmacı üniversite olarak yer aldığı Çalıştayın başlığı "Yeni Nesil Sürdürülebilir Bir Kalkınma Modeli" oldu.

En geniş katılımlı Arıcılık Çalıştayı

Üç üniversite yanında yurdun çeşitli yerlerinden konuk üniversitelerin rektörlerinin katıldığı Çalıştayda Tarım ve Orman Bakanlığı Kanatlı ve Arıcılık Dairesi Başkanı İslam Köse bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı başta olmak üzere devlet kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin kürsüye geldikleri Çalıştayda BEE'O Propolis Arı Ürünleri tedarik ve İş Geliştirme Müdürü Sancar Güney de bir konuşma yaptı.

Güney, Türkiye'de arıcılık sektöründe yaşanan sıkıntılar olarak küresel iklim değişikliği ve buna bağlı doğal afetler yanında arıcılık altyapısının yokluğu, arıcıların yeterli teknik bilgiye sahip olmaması, ekipman yetersizliği, yanlış ilaç uygulamaları ve pestisit kalıntıları başlıklarını sıraladı. Bölgelere özgü saf arı cinslerinin de kaybedilmekte olduğunu vurgulayan Güney konuşmasında şunları dile getirdi:

"Arıların doğa ve insan için önemini biliyoruz"

"Ülkemizde de son yıllarda yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri yüzünden bitki örtüsü ve arıcılık sektörü olumsuz yönde etkilendi. Biz de bu doğal afetlerden etkilenen arıcılarımıza gerekli yem ve ekipman desteğini sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü arıların doğa ve insan yaşamı için önemini biliyor, sektörümüzü ve arıcılarımızı önemsiyoruz.

BEE’O Propolis olarak bu minvalde Türkiye’de ilk ve hala tek olarak uygulanan, arıcılık ve arı ürünleri sektörünün gelişmesine katkıda bulunan 'Sözleşmeli Arıcılık' modeli ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ürünlerimizi en doğal ve saf haliyle tüketicilerle buluştururken arıcıların da haklarını koruyor, ülkemizde ve dünyada arı sayısının artmasına ve arıcılığın gelişmesine katkı sağlıyoruz. Ayrıca üretimin, İyi Arıcılık Uygulamaları prensiplerine göre, pestisit kullanılmayan ve atık sahalarından uzak tamamen temiz bir çevrede yapıldığından ve ürünlerin kalitesinden emin oluyoruz."

"Arılar olmadan meyve, sebze üretilemez"

"Sözleşmeli arıcılarımıza malzeme, ekipman ve eğitim desteği sağlıyor, etik ticaret yaparak onların işlerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Satın alınan her BEE’O Propolis ürününden elde edilen gelirin %1'ini biriktirip, arıcılarımıza her yıl yeni kovanlar şeklinde prim olarak geri ödüyoruz. Çünkü arının değerini ve ekosisteme katkısını biliyoruz. Tarımın; meyve, sebze, tahıl ve bakliyat üretiminin arılar olmadan yapılamayacağının ve insanlığın devamlılığının da arılara bağlı olduğunun farkındayız."

Ülkemizde arıların ve arıcılığın ciddi bir tehlike altında olduğu biliniyor. Bu konuda kamu, akademi, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile iş birliği içinde somut çalışmalar yürüten BEE'O Propolis'in kurucusu, gıda yüksek mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı sorularımızı yanıtladı. Ülkemizde ilk kez kendileri tarafından hayata geçirilen "Sözleşmeli Arıcılık" modelinin içinde bulunduğumuz tehlikenin giderilmesine büyük katkı sağlayabileceğini ifade eden Samancı şunları söyledi:

"Türkiye'de ilk 'Sözleşmeli Arıcılık' modeli"

"Firmamızı 2013 yılında sevgili eşim Ziraat Yüksek Mühendisi Arıcılık Uzmanı Taylan Samancı ve sayın hocam İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez 'Sözleşmeli Arıcılık' modeli ile üretmek adına KOSGEB destekli Ar-Ge projesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te kurduk. Oğlumun bağışıklık sorunundan hareketle yola çıkarak ülkemize Çin'den ithal edilen propolisin yerli üretimine öncülük ettik.

Türkiye’de ilk defa yerli üretimini başlattığımız propolis için, yine İTÜ ARI Teknokent’te geliştirdiğimiz özütleme yöntemimizle Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik ve ihracat alanlarında 15’i uluslararası toplam 43 farklı ödüle layık görüldük. Arı ürünleri alanındaki uzmanlığımız ile yurt içinde BEE'O ve BEE’O UP, yurt dışında ise BEE&YOU markamızla, propolis, arı sütü, polen, arı ekmeği ve ham bal; ayrıca arı ürünleri içeren %100 doğal karışımlar, tabletler, damlalar, spreyler ve cilt bakım ürünleri üretiyoruz."

"5000 sözleşmeli arıcı, 550.000 kovan"

"Ürünlerimizi ABD, Güney Kore, Japonya, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsveç, İngiltere, Fransa, Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’a ihraç etmekte ve Anadolu propolisini bir dünya markası yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 5000 sözleşmeli arıcımız, 550.000 arı kovanımız, 10.500 metrekarelik tesisimiz ve 200 kişilik uzman kadromuz ile Türkiye’nin en büyük propolis üreticisiyiz.

Biliyoruz ki, arılar ekosistem ve yeşil bitki örtüsünün sürdürülebilirliği açısından en önemli canlılar. Einstein’da dediği gibi arı yoksa yaşam da yok. Arıları korumalı ve yeşil bitki örtüsünü yeşertmeliyiz. BEE’O Propolis olarak hem Türkiye’de hem de Dünyada arıcılık sektörünün gelişmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Düzenlenen arıcılık Çalıştaylarına yenilerini eklemeye, değerli arıcılarımızla buluşmaya devam edeceğiz çünkü arı varsa hayat var!"

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.