AramaArama
Gıda Hattı

South Beach Diyeti nasıl yapılır? Örnek liste

13 Eylül 2021, 14:01
Paylaş
South Beach Diyeti nasıl yapılır? Örnek liste

South Beach Diyeti düşük karbonhidrat tüketimini özendiren, karbonhidratları ve yağları "iyi" ve "kötü" olarak ayıran bir diyettir.

Kardiyolog doktor Arthur Agatston tarafından 2003 yılında geliştirilen South Beach Diyeti önerilerinde gıdaların glisemik endeksini temel almaktadır.

Glisemik endeks nedir?

Glisemik endeks (GI) değeri, gıdanın tüketilmesinden iki saat sonra kan şekeri üzerinde gösterdiği etkiye bağlı olarak hesaplanmaktadır. GI değeri 0'dan 100'e kadar değişmekte, kan şekerinde hızlı ve dik bir yükselmeye neden olan saf glikozun GI değeri 100 olarak kabul edilmektedir. Bir gıdanın GI değeri 55 veya altındaysa glisemik endeksi düşük, 70 veya üzerindeyse yüksek olarak kabul edilmektedir.

Düşük GI değeri olan gıdalar arasında baklagiller, kabuklu çekirdek ve yemişler, tam tahılların ve sebzelerin çoğu, mantar yer almaktadır. Yüksek GI değerli gıdalara örnekler ise beyaz ekmek, beyaz pirinç, kabuksuz patates şeklinde verilebilir.

South Beach Diyeti aşamaları

South Beach Diyeti üç aşamadan oluşur:

Birinci aşama: Sadece iki hafta süren kısıtlayıcı süreç. Hızla kilo vermeye başlanması yanında rafine nişasta ve şeker isteğinin ortadan kaldırılması amaçlanan bu dönemde neredeyse bütün karbonhidratlar beslenme rejiminden çıkarılır.

İkinci aşama: Uzun vadeli kilo verme süreci daha az kısıtlayıcıdır ve hedef kiloya ulaşılana kadar sürdürülmelidir. İlk aşamada yasaklanmış olan bazı gıdalar bu aşamada beslenmeye dahil edilir.

Üçüncü aşama: Hedeflenen kiloya ulaşıldıktan sonra ilk iki aşamada edinilen prensipler ömür boyu uygulanır. Bu noktada neredeyse bütün gıdaların aşırıya kaçmadan tüketilmesi mümkündür.

south beach diyeti

Tüketilmesi önerilen ve önerilmeyen gıdalar

Diyette sebze, deniz ürünleri, yumurta, düşük yağlı ve düşük şekerli süt ürünleri, yağsız etler, tam tahıllar, kabuklu yemişler, avokado ve sızma zeytinyağı gibi "iyi" yağlar tüketilmesi önerilmektedir.

Yağlı etlerin, hurma ve incir gibi çok şekerli meyvelerin, tereyağı gibi katı yağların, tam yağlı sütün, rafine şeker içeren yiyeceklerin ve balın tüketilmesi ise sınırlandırılması tavsiye edilmektedir.

South Beach Diyeti olumlu ve olumsuz yönleri

Uzmanlar yukarıdaki beslenme şeklinin sağlık için bazı faydalar sağlayabileceğini ifade etmekte, ancak karbonhidratların aşırı şekilde kısıtlanmaması gerektiği konusunda uyarmaktadır. Vücudun enerji sağlamak üzere kullanması gereken şekerin alınamaması sonucu depo yağlar yakılmaya başlar, vücut ketoz denilen duruma girebilir ve istenmeyen etkiler görülebilir.

Bunun yanında, diyetin ilk aşamasının fazlaca yağ içerdiği, ilk iki aşamada yeterince karbonhidrat tüketilmediği yönünde de eleştiriler yer almaktadır. South Beach Diyeti yeterince potasyum içermeyebileceğinden böbrek rahatsızlığı olanlar dikkatli olmaları yönünde uyarılmaktadır.

Bunun yanında bu diyet bol lif içermesi ve atıştırmalıklara izin vermesi nedeniyle kişiyi tok tutmakta, görece kolay takip edildiği söylenmektedir.

South Beach Diyeti örnek liste

Adını Amerika Birleşik Devletleri Florida eyaletindeki Miami şehrinde bulunan bir bölgesinden alan South Beach Diyetinin çeşitli aşamalarında uygulanabilecek örnek beslenme listeleri aşağıda sunulmuştur:

Birinci aşama

South Beach Diyeti birinci aşama için tipik bir beslenme rejimi şu şekildedir:

Kahvaltı: Taze ot ve mantarlı omlet, iki dilim ızgara yağsız pastırma, küçük bir bardak domates suyu ile kafeinsiz kahve veya çay.

Ara öğün: 1 küçük parça düşük yağlı kaşar peyniri

Öğle yemeği: Tavuklu salata ve 2 yemek kaşığı salata sosu

Ara öğün: 3 yemek kaşığı yağsız lor ile bir domates ve salatalık

Akşam yemeği: Izgara somon, buharda pişirilmiş kabak ile yeşillikler, salatalık, yeşil biber, çeri domates ve 2 yemek kaşığı sosla hazırlanmış salata

Tatlı: Az yağlı süt veya süt ürününden yapılmış, suni tatlandırıcı eklenmiş, şekersiz, nişasta içermeyen tatlı

İkinci aşama

İkinci aşamada yenilebilecek yiyeceklerden oluşan bir menü ise şöyle:

Kahvaltı: Yağsız sütle pişirilmiş yulaf ezmesi, üzerine tarçın ve 1 yemek kaşığı ufalanmış ceviz, 15 adet çilek, kafeinsiz kahve veya çay.

Ara öğün: Bir küçük kap yağsız yoğurt

Öğle yemeği: 1 dilim köy ekmeği üzerine 75 gram yağsız biftek, marul, domates, soğan ve hardal

Ara öğün: 1 elma ve gevrek ekmek üzerine az yağlı sürülebilir peynir.

Akşam yemeği: Tavada tavuk ve sebze (50 gram tavuk göğsü, 75 gram karışık sebze, 1 tatlı kaşığı soya sosu, 75 gram ıspanak, 2 tatlı kaşığı kanola yağı). Karışık yeşillik, salatalık, yeşil biber, çeri domates üzerine biraz zeytinyağı ve sirke ile hazırlanmış salata.

Tatlı: 1 yemek kaşığı lor ve birkaç ufalanmış ceviz ile 1 armut

Üçüncü aşama

Daha serbest olan üçüncü aşama için tipik bir günlük yemek menüsü ise şöyle:

Kahvaltı: 1 dilim köy ekmeği, 1 karışık yumurta ve 2 dilim yağsız pastırma yanında 1 portakal ile kafeinsiz kahve veya çay

Öğle yemeği: Yağsız 1 küçük konserve ton balığı, kıvırcık, salatalık, 1 domates, yarım orta boy avokado, 3 sap kereviz ve 10 küçük turp ile hazırlanmış salata. Üzerine 4 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı limon suyu, sarımsak ve karabiber ile hazırlanmış sos.

Akşam yemeği: Izgara tavuk göğsü, yanında 6 yemek kaşığı kuskus, buharda pişmiş kabak ile kıvırcık, 7 siyah zeytin, bir ince dilim beyaz peynir ve 2 yemek kaşığı sosla hazırlanmış salata.

Bu yazı genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.