Gıda Hattı

Sosyal mesafe yetmeyebilir: Korona virüs kapalı ortamlarda “dolaşabiliyor”!

10 Ekim 2020, 22:24
Paylaş
Sosyal mesafe yetmeyebilir: Korona virüs kapalı ortamlarda “dolaşabiliyor”!

COVID-19 pandemisiyle birlikte hayatımıza giren sosyal mesafe kavramı, korunmamız için yetersiz olabilir… Korona virüs kapalı ortamlarda ne kadar uzaktan bulaşabilir? İşte cevabı…

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan yeni bir kılavuza göre, bir COVID-19 hastasına fiziksel olarak 1.8 metreden daha yakında duran veya doğrudan temas edenler, en yüksek enfeksiyon riski ile karşı karşıya.

CDC’ye göre bir kişiden COVID-19 bulaşmanın en kolay yolları şunlar:

  • Öksüren, hapşıran, şarkı söyleyen, konuşan veya nefes alan COVID-19 hastası bir kişinin yakınında bulunmak
  • Nefesle birlikte, başka birinden çıkan virüsleri burun ve/veya ağız yoluyla almak
  • Virüsle enfekte olan bir kişi ile yakın temasta bulunmak (bu kişilerle birlikte yaşamak veya çalışmak)

Kılavuzla birlikte bir açıklama da yayınlayan kuruluş, COVID-19 hastası bir kişi ilen daha uzun ve daha yakın temas kuranların enfekte olma ihtimalinin arttığı yönündeki görüşünü koruduğunu ifade etti.

Sosyal mesafe  yetmeyebilir

CDC aynı zamanda ilk kez, 1,8 metrelik önerilen mesafe korunsa dahi koronavirüsün bir kişiden diğerine bulaşmasının mümkün olduğunu söyledi.

CDC’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Belirli koşullar altında, COVID-19 taşıyan bireylerin 1,8 metreden daha uzak mesafelere rağmen başkalarını enfekte ettiğine dair kanıtlar var. Havalandırmanın yetersiz olduğu yerlerde bu bulaşma gerçekleşebiliyor. Bazı durumlarda enfekte kişinin şarkı söylemek, egzersiz yapmak gibi aktiviteler nedeniyle yoğun nefes alıp vermesi söz konusu.”

CDC’nin bu açıklaması, virüsün hava ile bulaşabileceği, yere düşmek yerine küçük parçalar halinde havada yüzebileceği anlamına geliyor. Geride kalan dönemde bazı uzmanlar bu konudaki endişelerini dile getirmişti.

CDC daha önce bunun aksi bir görüşü savunuyordu.

Dünya Sağlık Örgütü de aynı görüşte

Dünya Sağlık Örgütü de Temmuz ayında bu şekilde bulaşmanın mümkün olabileceğini kabul etmiş; bu şekilde bulaştırmanın kalabalık, yetersiz havalandırılan alanlarda, enfekte bireylerin başkalarıyla uzun zaman geçirmesi durumunda gerçekleşebileceğini söylemişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.