AramaArama
Gıda Hattı

Sosyal Medyada Kadın “tecavüz ve taciz” ile anılıyor!

7 Mart 2019, 23:50
Paylaş
Sosyal Medyada Kadın “tecavüz ve taciz” ile anılıyor!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Sosyal Medyada Kadın konulu bir çalışma, sosyal medya paylaşımlarındaki çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu. Kadın ve Tecavüz paylaşımları yüzde 39 ile ilk sırada yer alırken, Kadın ve Taciz paylaşımları yüzde 22 ile ikinci, Kadın ve İstismar yüzde 19 ile üçüncü, Kadın ve Cinayet paylaşımları ise yüzde 38 ile dördüncü konu oldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ardında yer alan felsefe itibariyle her yıl hem markaların hem de sosyal medya kullanıcılarının gündeminde. Sosyal CRM ve Veri Analizi şirketi Adbaint, The Brand Age Dergisi için 1 Ocak 2018-19 Şubat 2019 aralığını baz alarak hazırladığı Sosyal Medyada Kadın Raporu’nda sosyal medya kullanıcılarının kadın, cinsiyet eşitliği, pozitif ayrımcılık, feminizim gibi kavramlar hakkındaki konuşmalarını analiz etti.

Sosyal Medyada Kadın

Raporda, 2018 Ocak ayından itibaren “kadın” kelimesi ile ilgili yapılan paylaşımların tamamının yaklaşık 50 milyon adet olduğu görülüyor. Sosyal medyada “kadın” kelimesini içeren günlük ortalama 121 bin adet paylaşım yapılırken, zamansal dağılımda Mart ve Kasım ayında konuşulma oranındaki artış dikkat çekiyor. Bu aylarda yapılan paylaşımların içeriğine bakıldığında; Mart ayı Dünya Kadınlar Günü’nü, Kasım ayı da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nü içerdiği için (kadınlara sağlanan haklar neticesinde) yapılan paylaşımların arttığı görülüyor.

50 milyon paylaşımın sentiment dağılımında ise en yüksek negatif paylaşım %51 ile Temmuz ayında gelirken, Mart ayında pozitif paylaşımların küçük bir fark ile önde olduğu görülüyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bu verinin oluşmasındaki etkisinin büyük olduğu anlaşılıyor.

Sosyal medyada en çok tecavüz konuşuluyor

Tüm paylaşımlar dört konu altında incelediğinde Kadın ve Tecavüz paylaşımları %39 ile ilk sırada yer alıyor. Kadın ve Taciz paylaşımları %22 ile ikinci konu olurken, Kadın ve İstismar %19, Kadın ve Cinayet paylaşımlarının %18’lik hacme sahip olduğu görülüyor.

Kadın ve Cinayet paylaşımları öne çıkan konulara göre ayrıldığında İşkence içerikli paylaşımlar %24, Ateşli Silah %23 ve Kesici Aletler %19 ile ilk sıralarda yer alıyor.

“Kadın” ile ilgili paylaşımlar 6 milyon paylaşım ile en çok İstanbul’daki sosyal medya kullanıcıları tarafından yapılıyor. Ankara ve İzmir ise paylaşımlarda İstanbul’u takip ediyor. Tüm paylaşımlar %55 erkek, %45 kadın kullanıcılar tarafından yapılıyor.

Sosyal medya kullanıcıları Şule Çet için adalet istiyor!

“Kadın” ile ilgili kullanılan hashtag’ler incelendiğinde #8MartDünyaKadınlarGünü hashtag’i 420 bin kere kullanılarak ilk sırada yer alıyor. Sosyal medya kullanıcıları #Kadın için 220 bin, #KadınaŞiddeteHayır ile ilgili ise 200 bin kez paylaşımda bulunuyor.

Sosyal medyanın gücüyle kamuoyu baskısı oluşturularak adalet aranan Şule Çet için açılan #ŞuleÇetİçinAdalet hashtag’inin de rapor dönemi içerisinde 90 bin adet paylaşım yapıldığı görülüyor.

Feminizm sosyal medyada olumsuz bir algıya sahip!

2018 Ocak ayından 19 Şubat 2019 tarihine kadar “Feminist” kelimesi ile ilgili yapılan paylaşımların 542 bin adete ulaştığı görülüyor. “Feminizm” kelimesi ise 187 bin defa paylaşılıyor.

İki kelime hakkında sosyal medya kullanıcılarının olumlu-olumsuz içerik analizi yapıldığında ise Feminizmin %64, Feministin %53 negatif konuşulma hacme sahip olduğu görülüyor. Pozitif paylaşımlar %10 ile iki kelimede de aynı orana sahip.

Cinsiyet eşitliğini ayrımcılık kadar konuşmuyoruz!

Çocukluk hatta bebeklik dönemlerinden itibaren maruz kalınan üç büyük ifade “Pozitif Ayrımcılık”, “Eşitlik” ve “Cinsiyet Eşitliği” hakkında sosyal medyada yapılan paylaşımlar kıyaslandığında en çok “Pozitif Ayrımcılık” konuşularak ilk sırada geliyor. Cinsiyet Eşitliği ise diğer kavramlara nispeten en az paylaşım yapılan konu oluyor. Üç ifade de yüksek negatif paylaşım oranına sahipken, pozitif bahsedilmelerde Eşitlik küçük oranlarla öne çıkıyor.

Kadın kelimesinin en çok konuşulduğu gün: 8 Mart

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılan paylaşım sayısı hem sosyal medya kullanıcılarının hem de markaların etkisiyle yılın en çok hacme sahip değerine ulaşıyor. Geçtiğimiz yıl Kadınlar Günü’nde, bugünün önemiyle ilgili yapılan paylaşım sayısının toplamda 1 milyon 750 bin adet olduğu görülüyor.

Negatif içeriklerde en çok kullanılan kelimeler: kadın, şiddet, eğitim, taciz, cinsel

Pozitif içeriklerde en çok kullanılan kelimeler: mutlu, emekçi, sağlık, özgür, anne

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.