AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sosyal medya fenomenlerinin reklamlarına sıkı takip

Sosyal medya fenomenlerinin reklamlarına sıkı takip
7 Mayıs 2021, 13:07

Sosyal medya fenomenleri yaptıkları ticari reklamlara denetimler sıkılaşıyor. Bu amaçla yapılan incelemelerde başvurulması amacıyla konuyla ilgili kılavuz yayınlandı. Kılavuz sadece inceleme yapan kamu personeline değil, başta sosyal medya etikileyicileri ve reklam verenler olmak üzere konunun bütün paydaşlarına yol gösterecek. 

7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a dayanılarak hazırlanan ve sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan ticari reklam ve haksız ticari uygulamalara ilişkin olarak yürütülen incelemelerde esas teşkil etmek üzere; Reklam Kurulu'nun 04.05.2021 tarihli ve 309 sayılı toplantısında 2021/2 numaralı ilke kararı olarak kabul edilen “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” Ticaret Bakanlığı internet sitesinde yayınlandı.

yerli-reklam-gidahattiKılavuzda neler var?

Kılavuz, sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan ticari reklam ve ticari uygulamalar hakkında; reklam veren, reklam ajansları, mecra kuruluşları ve reklamcılık ile ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yol göstermek amacıyla hazırlandı.

Sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan reklamlarda aranan bazı özellikler şöyle sıralanıyor:

  • Sosyal medya etkileyicisi aracılığıyla yapılan reklamların, açık ve anlaşılır olması
  • Sesli, yazılı ve görsel olarak örtülü reklam yapılmaması
  • Reklam verenden fayda sağlanan paylaşımlarda bu durumun açıkça belirtilmesi
  • Açıklamaların ayırt edilebilir nitelikte ve kolaylıkla okunabilir olması; tüketicilerin bir şey yapmalarına gerek kalmadan paylaşımın ticari reklam olduğunu anlayabileceği, ilk bakışta fark edebileceği şekilde sunulması

Sosyal medya etkileyicileri kimdir?

Halk arasında fenomen olarak da adlandırılan etkileyiciler, sosyal medya kullanıcılarının önemli bir bölümü tarafından takip edilen, belirli konularda fikir ve bilgiler aktaran kişilerdir. Bu kişilerin takipçi sayısı arttıka toplum üzerinde etkileri de yükselmektedir. Bu etki özellikle reklam verenler için önemli bir mecra oluşturmaktadır.

Son dönemde sosyal medya fenomenlerinin özellikle gıda alanında etkinliklerinin arttığı görülüyor. Sosyal medyada sıklıkla adı duyulan bazı hesapların üstü kapalı şekilde ticari reklam faaliyetleri yaptıklarına dair şikayetler giderek artarken; Reklam Kurulu söz konusu uygulamayı yapan kişilere ağır para cezaları veriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.