AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Sosyal Girişimcilik artık yeni iş modeli! İşte inanmanız için 5 neden

Hümeyra Kabaca

TÜM YAZILARI

Hümeyra Kabaca

11 Haziran 2019, 15:37

Bugünün genç iş insanları, Sosyal Girişimcilik dağını büyütmeye devam ediyorlar; para kazanmak kadar sosyal projeler ile de ilgileniyorlar. Kendi yeteneklerini sadece para için değil, bir sebep doğrultusunda sosyal projelerde kullanmak istiyorlar. Ayrıca insanların birçoğu artık serbest piyasa sistemine de güvenmiyor. Bu yüzden son birkaç yıldır Sosyal Girişimci şirketlerde ciddi artışlar gözlemlenmiştir.

“Yardım etmenin para kazanmaktan büyük olduğunu düşünen zihniyet, sosyal girişimci olmaya mahkumdur.”

Bu çerçevede sosyal girişim, kapitalizmi daha iyi bir zihniyetle birleştirerek başarı için yeni bir formül ortaya çıkarmıştır. Bu kendi kendini finanse eden, kar amacı gütmeyen işletmeler, açlığı azaltmak, eğitimi geliştirmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek gibi küresel sorunları çözme misyonuna sahiptir. Yüksek fikirli hedeflerine ulaşmak için yerel ya da uluslararası şirketler ile işbirliği yaparak; belirli programları finanse edebilir, hükümetlerle veya mevcut yardımsever kuruluşlarla ortak olabilir ya da bire bir kendi bağış modelini izleyebilirler. Kariyerlerinin anlam kazandığını söyleyen, sosyal girişim alanında lider konumundaki insanların söyleşilerinden derlenen nedenlere bir bakalım...

Sosyal Girişimcilik’in yeni iş modeli olduğuna inanmamızın 5 nedeni

| Hümeyra Kabaca

sosyal girişimcilik

1)Yaşam sebebi oluşur.

Honeycomb, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen şirketleri ve hayırseverleri bir araya getiren sosyal etki platformudur. Şirket, dört yıldan daha az bir sürede, 500 milyonun üzerinde kâr amacı gütmeyen kuruluşa, 2,4 milyon ABD doları etki sağladı.

Honeycomb koordinatörü Melissa Levick, kendini şu şekilde ifade ediyor: “İş modelinizde yerleşik bir sosyal etki yaratmak, hayatınızı anlayarak yaşamanıza izin veriyor. Bu durum, markanızın neden dünyaya hizmet etmek istediği ve spesifik olarak nasıl kullanılabileceği ile bağlantı kurar. Sosyal girişimcilik, bir hile veya pazarlama aracı değil. Daha yüksek bir amaca bağlı hisseden, sosyal sorunları çözmek için çalışan gerçek bir mekanizmadır.”

2)Motive eder. 

Ido Leffler, ilk işlerinden biri olan Yes To'nun (Havuç, Salatalık, vb.) doğal markasıyla büyük bir başarı elde etti. Daha sonra ne yapacağını düşünürken, iş ortağı ile beraber şirketlerini üç ana direk üzerine kurmaya karar verdiler: mükemmel insanlarla çalışmak, harika ürünler üretmek ve etkili bir nedenden yararlanmak. 

Leffler, okul malzemelerini tekrar eğlenceli hale getirmek ve yol boyunca büyük bir sorunu çözmek için Yoobi'yi üretti: ABD'deki öğretmenler, her yıl okul malzemeleri için kendi ceplerinden ortalama 500 dolar harcıyor ve diğer milyonlarca çocuk ihtiyaç duydukları araçları, sadece sınıf potansiyellerine yetecek kadar bile bulamıyorlar. Satılan her Yoobi ürünü için, dezavantajlı mahallelerde bulunan okullara renkli kalemler, zımbalar ve defterler gibi malzemeler bağış yapılıyor. 

Neden bir sosyal girişimcilik projesi kurduğunu şu sözlerle açıklıyor Leffler: “Başarıya ulaşıldığında yaşanan en büyük sorunun, motivasyon olduğunu düşünüyorum. Çalışma şevkimizi devam ettirecek olan ne? Bizim için cevap, sadece cüzdanı dolu bir adam olmak istemeyişimizdi. İnsanların yaşamları üzerinde gerçek ve kalıcı bir etki bırakmak istedik. Aslında bu kadar basit. Günün sonunda kendimiz gibi kalabilmek, düşünebildiğim herhangi bir iş başarısından çok daha değerli. ”

3)Kalıcı mutluluk getirir.

Corporate360, kurucusu Varun Chandran'ın ek finansman olmadan oluşturduğu,  multi-milyon dolarlık bir pazarlama veri yazılımı başlangıcıdır. Şirket ayrıca Hindistan'ın Kerala kentinde Chandran'ın memleketi Padam'da bir STK işletiyor.

Sosyal girişimin ana programları, sanitasyonun iyileştirilmesi, içme suyu ve köylüler için konut bulunmasını içerir. Şirket, yerel yönetime bir okul, otobüsü ve ambulans verdi. Her akademik yılda, Corporate360 ekibi çanta, kitap, şemsiye ve öğle yemeği kutularından oluşan okul kitlerini yerel öğrencilere dağıtır. Buna ek olarak, SmartWorker yazılımıyla Corporate360, kadınları, gençleri ve fiziksel sorunu olan bireyleri düşük gelirli ailelerden işe alım yapıyor, basit dijital veri işleri yapmalarını ve hayatlarını kolaylaştıran bir gelir kaynağına ulaşmalarını sağlıyor. 

Chandran, Padam’da bir çiftçinin oğlu olarak, çok fakir bir ailede büyüdü. Bu durum, başarı tanımının, diğer insanların yaşamlarında bir katkı yaratmayı istemesinin asıl nedenidir. Chandran, Sosyal girişimcilik projesini şu sözlerle anlattı: “Daha büyük bir amaç keşfettim. Hayatta şimdiye kadarki en büyük mutluluğum, doğduğum köye geri dönmek ve orayı 'kabul etmek' oldu. İlk para kazandığımda, 32 farklı ülkeye seyahat ettim ve istediğim her şeyi satın aldım, ancak hala mutlu olmadığımı fark ettim. Sosyal etki çalışmalarımda gerçek, kalıcı mutluluklar buldum. Aynı zamanda, daha fazla katkıda bulunabilmek için kendimi çok daha fazlasını yapabilme adına sorumlu hissediyorum. Bu bir win-win durumu ve sonuna kadar keyif alıyorum.”

4)Başkalarının yaşam amaçlarını keşfetmelerine yardımcı olmanızı sağlar.

Milwaukee merkezli NEWaukee, ülkedeki sosyal girişimci iş modelinde faaliyet gösteren bir mimarlık firmasıdır. NEWaukee'nin kurucu ortağı ve CEO'su Angela Damiani'yi şöyle açıklıyor: “Bir şirketin bulunduğu yerin ve bu şirketin yerel topluluğa nasıl yatırım yaptığının, ürünlerini elde etmek için gereken yeteneği ve ürünlerini satın almak için gereken müşterileri sağlamasıyla doğrudan bir ilişkiye sahip olduğuna inanıyoruz” 

Sosyal girişimcilik modeli, halka ücretsiz olarak yüzlerce etkinlik ve program sunma, vergi mükelleflerine veya hayırsever yatırımlara ihtiyaç duymadan halka açık parklar ve kamusal sanat eserleri oluşturma ve ücretsiz olarak yirmi dört farklı kar amacı gütmeyen kuruluş desteği vermeyi kapsar.

Damiani, sosyal girişim projesinin kendine katığı değeri şu şekilde belirtiyor: “Her gün bu işi ‘yaşamak ve nefes almak’ için onur duyuyorum. Bu iş modelini oluştururken kendi tutkumla yetinmekle kalmayıp, başkalarının da projelerimiz ve programlarımız aracılığıyla, kendi yaşam amaçlarını bulmalarına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyorum. Müşterilerimize en iyi ve en parlak olma potansiyellerine ışık tutarak hizmet ediyoruz. ” 

5)Bugünün tüketicilerinin de istediği şey tam olarak bu!

WE'VE Kamboçya, Hindistan ve ABD'den seçkin, yetenekli zanaatkârlara global bir çevrimiçi pazar sunuyor. Kullanılan tüm ürünler çevre dostu ve sürdürülebilir şekilde oluşturulmuştur. Ayrıca, aileleri ve yerel toplulukları desteklemek için sanatçılarla işbirliği yapıyoruz.

WE’VE Kurucu ve CEO'su Eve Blossom: “Tüketiciler gibi biz de kendimizi dünya vatandaşları olarak yeniden tanımladık. Gittikçe daha fazla insan, değerleri ile uyumlu ürün ve hizmetlerle ilgileniyor. Alımlarımızı bütüncül anlamda düşünüyor, ürünlerin fiyatını sadece ödenen tutar açısından değil, aynı zamanda kullanılan pestisitler ve zehirli maddeler açısından da değerlendiriyoruz.

İşletmeler, ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik konusunda daha akıllı bir çerçeve üzerine inşa edildiklerinden, sosyal girişimcilik etrafında bir endüstri gelişmiştir. En doyurucu mal ve hizmetler, bizi diğer insanlarla alakalı şekilde bağlayan ve değerlerimizle uyum içinde yaşamamıza yardımcı olanlardır. ”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.